Cuma, 23 Haziran 2017

Şam’ın Fethi Cephesi sözcüsü: “Çözüm, mücrim rejimi askeri yolla devirmek”

Suriye’de dün gece uygulamaya giren sözde ateşkesi eleştiren Şam’ın Fethi Cephesi  sözcüsü Hüsam eş-Şafi, varılan anlaşma kapsamında ulaşılacak politik çözümün ‘mücrim rejimi yeniden üreteceğini’ söyledi.

Beşar Esed’in iktidarda kalıp kalmamasıyla ilgili bir bilgiye sözde ateşkes anlaşmasında yer verilmemesini de kınayan Şam’ın Fethi Cephesi sözcüsü, Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde Suriye’deki taraflar arasında varılan anlaşmanın mücrim Esed rejimine yaracağını açıkladı. Herhangi bir diplomatik çözümün Suriye devrimine ve şehitlerine ihanet olacağını belirten Hüsam eş-Şafi, “Çözüm, mücrim rejimi askeri yolla devirmek” dedi.

Hüsam eş-Şafi açıklamasında şunları söyledi:

“-İlan edildiği söylenen ateşkesle ilgili olarak ne bir katılımda bulunduk, ne bir sözleşmeyi imzaladık. Ne de herhangi bir kimse ile bir görüşmemiz olmadı.

-Bu anlaşmaya katılıp,imza atanlara da gizli kalmamıştır ki Esed’in durumu ile ilgili olarak herhangi bir lafız ve nass zikredilmemiştir. Bu anlaşmada sözü edilen siyasi çözüm mücrim olan bu rejimin geri dönüşüdür.

-Antlaşmada kesinlikle İranlı milislere ve Rus işgalcilerine değinilmemiştir. Tam tersi bunlar bu antlaşmanın garantörleri olarak gösterilmişlerdir.

-Çözüm cihad ve sabır ile mücrim olan bu rejimi askeri olarak yok etmektir. Herhangi bir siyasi çözüm ise bu rejimin tekrardan gövde bulmasıdır. Verilen canların hebasıdır. Bu uğurda dökülen kanlara ihanettir. Ömrü altı yılı bulan mübarek bu devrimin diri diri toprağa gömülmesidir.”

Esed hükümeti ile muhalefetin ateşkes anlaşması imzaladığını duyuran Rusya Devlet Başkanı Putin, İran ve Türkiye ile birlikte sürecin garantörleri olacaklarını ifade etmişti. Dün gece yarısı başlayan ateşkese IŞİD ve Şam’ın Fethi Cephesi’nin dahil olmadığı açıklanmıştı.

Fakat Ahraruş Şam ve Nurettin Zengi Tugayları resmi sayfasından ateşkesi reddettiklerini ilan etmişti. Ayrıca bugün sözde ateşkes olmasına rağmen Esed rejimi İdlib, Hama ve Şam kırsalında Muhaliflere saldırılara devam etti.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …