Cuma, 23 Haziran 2017

Putin: ”İran, Erdoğan ve Esed olmadan olmazdı”

Rusya Devlet Başkanı Putin, düşürülen Rus uçağı, Ankara’da gerçekleştirilen Büyükelçi suikasti ve Suriye konusunda önemli açıklamalar yaptı.

”Büyükelçinin öldürülmesi Türk-Rus ilişkilerini bozmaya yönelikti”

Ankara’da gerçekleştirilen Büyükelçi suikasti ile ilgili “Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylemdi. Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna ikna olmaya başladım. Rus uçağını düşürme emrinin arkasında Türk liderliğinin olduğu konusunda fikrimi değiştiriyorum. Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyecek.” açıklamasını yaptı.

 

Düşürülen Rus uçağı ve Büyükeliçi suikastinin Türk-Rus ilişkilerine zarar vermeyeceğini açıklayan Putin, Suriye konusunda da çarpıcı açıklamalar yaptı.

”İran, Erdoğan ve Esed olmasaydı tahliye olmazdı”

Putin, Halep’ten gerçekleştirilen tahliyeler kosunda ise; “Halep’ten neredeyse 100.000 kişi tahliye edildi. Bu, dünyadaki en büyük insani operasyon oldu. Bu, Türkiye liderliği (Erdoğan), İran liderliği (Ruhani) ve Suriye Devlet Başkanı (Beşar Esed) olmadan başarılamazdı. Bundan sonraki adım Suriye’nin tamamında ateşkesi tam anlamıyla sağlayacak bir anlaşmaya varmak.” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına Astana’da gerçekleştirilecek görüşmeler hakkında bilgi vererek devam eden Putin, Esed yönetiminin de görüşmeler konusunda mutabık olduğunu söyledi.

”İran, Esad ve Türkiye, Suriyeli tarafların Astana’da barış görüşmeleri yapması konusunda mutabık. Rusya, Türkiye ve İran’ın dahil olduğu üçlü format Suriye konusunda etkili olduğunu kanıtladı. Bu formatı devam ettirmek gerek. ABD’yi de Rusya, Türkiye ve İran’ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz.”

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …