Cuma, 23 Haziran 2017

Libya’da 188 yolcu taşıyan uçak kaçırıldı

Afriqiyah Havayolları’na ait, Libya’da iç hat seferini gerçekleştiren ve 118 yolcu taşıyan uçak kaçırıldı. Kaçırılan uçağın Malta Luqa Havaalanına iniş yaptığı bildirildi.

Afriqiyah Havayollarının Libya’da iç hat seferini gerçekleştirirken içindeki 118 yolcuyla Malta’ya kaçırılan uçağına ilişkin Malta Başbakanı Joseph Muscat bir açıklama yaptı. Sosyal paylaşım sitesi twitter’dan konuyla ilgili bir paylaşım yapan Muscat, “Kaçırılma ihtimaliyle Malta’ya yönlendirilen Libya iç hat uçuşu hakkında bilgilendirildim. Güvenlik ve acil durum ekiplerimiz teyakkuzda” ifadelerini kullandı.

82 erkek, 28 kadın bir de bebek yolcunun bulunduğu  uçakta yolcuların tahliyesine öncelikle kadın ve çocuklardan başlandığı duyuruldu. Öte yandan Malta televizyonu saldırganların elinde bomba olduğunu bildirdi.

Ajanslar uçağın Kaddafi yanlısı milisler tarafından kaçırıldığını açıkladı. Libya uçağını kaçıran korsanlar, Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin serbest bırakılmasını istiyor.

Emniyet yetkilileri, Malta’da havaalanında bekleyen uçağın etrafında güvenlik önlemleri almış durumda. Şu ana kadar uçağa yönelik herhangi bir operasyon düzenlenmedi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …