Cuma, 23 Haziran 2017

Kuşatma altındaki Doğu Guta’dan Muhaliflere ”birleşin” çağrısı

Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesinde Rejim güçlerinin kuşatması altında olan Suriyeli halk, düzenledikleri gösterilerde muhaliflerin tek çatı altında birleşmesini istedi.

Cuma namazı sonrası gösteriler yapıldı

Doğu Guta bölgesindeki başta Duma ilçesi olmak üzere Zemelka, Cobar ve Sakba beldelerinde, cuma namazının ardından meydanlarda toplanan yüzlerce kişi, silahlı muhaliflerin tek çatı altında toplanması için gösteri yaptı.

”Birliği kabul etmeyen haindir!”

Göstericiler, “Birleşin”, “Tek ordu benim temsilcimdir”, “Halk Rejimin devrilmesini istiyor”, “Birliği kabul etmeyen haindir” yazılı, Arapça ve Rusça hazırlanan pankartlar taşıdı.

Farklı bölgelerde de gösteriler olmuştu

Muhaliflere birleşme çağrısı yapan gösteriler Doğu Guta ile sınırlı değil. Daha önce İdlib başta olmak üzere birçok kentte Muhaliflerin birleşmesi için gösteriler düzenlenmişti.

Abdullah Muhaysini: ”Allah birleşmeyi emrediyor!”

Suriye’de Muhaliflerin birleşmesi için çaba harcayan Abdullah Muhaysini de bu konu hakkında açıklama yapmış ve birleşmenin sadece insanların isteği değil, aynı zamanda Allah’ın da emri olduğunu ifade etmişti.

”Bugün grupların birleşmesi her yaralı insanın isteğidir. Bu yüzden sokaklar protestocularla doldu. Grupların birleşmesi yalnızca halkın isteği değil, her şeyden önce Allah’ın emridir. Askeri olarak biz İran’a denk değiliz ancak zaferi Allah’tan diliyoruz. Hala kapılar açık ve o ruh geri gelmiş durumda. Emirlere dualarınızla yardım edin ki Allah fetihler nasip etsin. Birleşme sahanın tüm sorunlarını bitirecek sihirli bir değnek veya bir kısayol tuşu değildir. Ancak bugün sahayı kurtaracak seçenek birleşmedir. Suriye bugün çok sıkı bir dönem geçiriyor. Bombardımana rağmen insanlar birleşmeyi engelleyenlere karşı sokaklardalar. Kriz zamanlarında en ideal şartları talep etmek teori ile realiteyi birbirine karıştırmaktır.”

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …