Cuma, 23 Haziran 2017

Halep eski genel emiri Ebu el-Abd, Halep’te içten gelen ihanetleri açıkladı

Kuşatma altındaki Halep’te tüm grupların feshedilmesinden sonra lider seçilen Ebu el-Abd artık İdlib’te. Twitter hesabından paylaşım yapan komutan, birleşme konusunda önemli bir nasihatte bulundu. Videonun  özet çevirisini Küresel Analiz sunar:

* * *

Abu el-Abd Ashidaa, Halep düşüşünün nedenlerini gruplar arasındaki bölünmeyi ve ihtilafları açıkladı. Gruplar birbirleri ile savaşmak için hazırlık yapıp askeri mühimmatlarını saklıyorlardı. Şam’ın Fetih Cephesi ve Ahrar Şam hareketi rejim ile savaşma için cephane satın alırken diğer gruplar her türlü askeri mühimmat ve cephaneyi stok yapıyordu, bu gruplar Halep’i terk edince bunlar rejimin eline geçti.

Onlar birleşmek için zorlandığında ve Abd Ashidaa’yı genel lider olarak kabul ettiklerinde çok geçti. Bölgeler zaten birleşme olmadan önce birbiri ardına düşmeye başlamıştı, rejim servisleri bir çok grubun içerisine sızmaya başlamıştı. Gruplar arasındaki ayrılıktan dolayı yolsuzluk yapanlar ve adaletsiz davrananlara karşı tavır alınmıyor ve cihada büyük zararları dokunan bu kişiler bizzat gruplar tarafından korunuyordu. Bundan sonra konuşmasına devam eden Abd Ashidaa gruplara Halep’te yaşananların tekrar yaşanmadan birleşmeleri tavsiyesini verdi.

Konuşmasını sürdüren Abd Ashidaa, Halep’in düşüşünün ikinci nedeninin rejimin yaptığı hastahaneleri, okulları, ekmek fabrikalarını hedef alan acımasız katliam olduğunu, rejimin grupları onların kadınlarını ve çocuklarını öldürerek direnişi bırakmak için baskı altına sokmaya çalıştığını belirtti.

Bundan sonra bir üçüncü neden olarak grupların dini bağlılıklarının yetersiz olduğunu, askerlerini dini yönlerden eğitmeyi önemsemediklerini, sadece sayıya önem verdiklerini, kıskançlık yüzünden diğer gruplardan kendilerine adam kazanmaya çalıştıklarını, lakin işler sertleşmeye başladığında cepheden ilk ayrılanların yine bu unsurlar olduğundan söz etti. Halep’in düşüşünün bir dördüncü nedeni olarak savaş hazırlıklarının iyi yapılmamasını, askerlere verilen eğitimin oldukça yetersiz olduğunu, savunma hatlarının oldukça dağınıklığı ve dengesizliğinin gidişat önemli bir şekilde etkilediğini ve bir çok askerin çok basit saçma hatalar yüzünden hayatını kaybettiğinden bahsetti.

Devamında bir beşinci neden olarak el-Abd Ashidaa Halep’in uluslararası komploların sonucunda bu hale geldiğini, uluslararası pazarda Halep’in satıldığını belirtti. Sözlerinin devamında Halep tüm dünyanın hatta devrim’in dostu olduğu söylenen ve bize sürekli Halep kuşatmasını yok etmek için tünel kazma makinesi göndermeyi reddeden ülkelerin gözü önünde yok edildiğini, bununla da yetinmeyip Mücahidlerin arasını açtıklarını destek verdikleri grupların diğer gruplarla birleşmelerini önlemek için çabaladıklarını söyledi.

Mesela Ketibe Ashidaa Ahrar Şam ve Şam’ın Fethi Cephesi ile birleşip Halep kalesine kazılan tüneli bitirmeyi reddettiğini, çünkü bu bölgeye Ahrar Şam ve Şam’ın Fethi Cephesi unsurlarının kendi hakimiyet alanlarına tehdit oluşturduğunu söylediğinden bahsetti. Grubun tüneli kendi çabası ile tamamlama sözü verdiğini lakin hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Tüm bunlara ek olarak bir çok grubun kendilerine destek veren dış güçler tarafından Halep’te savaşı terk edip kuzey kırsalda savaşmaya zorlandığını, bu grupların tuttuğu bölgelerin Halep’te ilk düşen yerler olduğunu, Fırat kalkanı operasyonunun Halep’in yükünü hafifletmediğini söyledi. Bundan sonra bu ülkelerin birbirinden farklı sözlerle grupları Halep’i terk etmeye ikna ettiğini, direniş ruhunu kırdığını böylece birçok grubun savunma hatlarını bırakmasına neden olduğuna değindi.

Tüm bu yaşananların bir altıncı nedeni olarak Şam’ın Fethi Cephesi’nin Halep kuşatmasını kırmak için düzenlediği ikinci operasyonun oldukça geciktiğini, rejimin hatlarını yeniden düzenlemek için çok vakit bulduğunu belirtti. Bununla beraber rejimin dikkatini dağıtmak ve safları bölmek için ikinci bir cephe açmada başarısız olunduğunu, böylece rejimin tüm gücünü Halep’e yoğunlaştırmasının önüne geçilemediğini belirtti.

Bunun devamında bir yedinci neden olarak Şam’ın Fethi Cephesi ve Ahrar Şam gibi aktif grupların bir sürü küçük ve dış yardım alan gruplar tarafından Halep sahasında etkili olmalarının önüne geçildiğinden bahsetti. Sadece az sayıda adamın en son ana kadar ayakta durabildiğine değinen Ebu el-Abd Ashidaa “Halep’i terk ettik lakin Allah’ın izniyle döneceğiz” dedi.

Mütercim: Musab Demirci

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …