Cuma, 23 Haziran 2017

Gaziantep cezaevinde Müslüman tutukluların zorla sakalları kesiliyor!

28 Şubat’tan kalma sakal yasağının, Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde yeniden uygulamaya konulduğu tespit edildi. Cezaevinde tutuklu bulunan hükümlülerin sakallarının kestirildiği, gerekçe olarak ise Adalet Bakanlığı’nın verdiği öne sürülen bir talimatın sunulduğu belirtildi.

KILIF OLARAK BAKANLIĞI GÖSTERİYORLAR

Hiçbir hukuki dayanağı olmayan sakal yasağı, gazetemiz Akit’e ulaşan bir mektupla ortaya çıktı. M.E. tarafından gönderilen mektupta, sakal bırakarak Peygamber Efendimiz’in sünnetullâhına uymak isteyen Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tevkif edilen hükümlülerin engellendiği ve zorla sakallarının kesildiği belirtildi. 28 Şubat sürecindeki zulüm uygulamalarını akıllara getiren yasağa ilişkin M.E. tarafından kaleme alınan mektupta şu ifadeler yer aldı: “Bizim zorla sakalımızı kesiyorlar ve bunun Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuş bir talimat olduğunu söylüyorlar. Ama talimatnameyi görmek istediğimizde tarafımıza herhangi bir şey beyan edilmemekte, hiçbir şey yazılı olarak gösterilmemektedir.”

“DEVLET DİNİME NİYE KARIŞIYOR?”

“Laiklik dinin devlete, devletin de dine karışmamasıdır. Ben devletin dinine karışmıyorum da devlet benim dinime niye karışıyor” sözleri kullanılan mektupta, “Ben sakal bırakıp Rasulullah’a benzemek istiyorum. Yahudi, Hristiyan, Ezidi, ateist yani kısacası ne kadar kafir varsa bu topraklarda inancını rahatça yaşıyor da, onlara hürriyet ve özgürlük var da bize niye yok” satırlarına yer verildi.

SUSKUN KALDILAR

Sakal yasağı iddiasına ilişkin ulaştığımız Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri açıklama yapmaktan kaçındı. Yasağın hangi gerekçeyle uygulandığına ilişkin sorularımızın muhatabının Adalet Bakanlığı olduğunu belirten cezaevi idaresi, açıklama yapmayacaklarını belirtmekle yetindi.

Yeniakit

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …