Cuma, 23 Haziran 2017

Ahrar’uş Şam Hareketi Türkiye ve Rusya’nın başlattığı ateşkesi reddetti!

Suriye üzerindeki pazarlıklarını artıran Rusya ve Türkiye, gece 12 itibariyle ateşkes başladığını iddia etti. İddia edilen bu ateşkese göre Muhalif gruplar ve Esed rejimi birbirinden toprak ele geçirmeye çalışmayacak. IŞİD, Şam’ın Fethi Cephesi ve YPG ise ateşkes kapsamına alınmadı.

Ateşkese Suriye’deki Muhaliflerden red cevapları gelmeye başladı. Rusya yaptığı açıklamada ateşkesin Ahraruş Şam grubunu da kapsadığını açıklasa da, Ahrar’uş Şam’dan gelen açıklamalar bunun aksini gösteriyor.

Bununla birlikte Rusya, ateşkesi kabul etmeyen grupların terör örgütü ilan edileceklerini açıkladı.

Ahraruş Şam resmi twitter hesabı, önerilen anlaşma ve müzakere süreci hakkında çekinceleri olduklarını, bu nedenle de ateşkes anlaşmasını imzalamadıklarını bildirdi. Daha sonra şartlarını açıklayacaklarını ayrıca bildirdiler:

Ahraruş Şam’ın sözcülerinden Ahmed Ali Kurrah da twitter hesabından ateşkesi imzaladıklarını ve önerileri kabul ettiklerini reddetti. Gerekçelerin daha sonra açıklanacağını bildirdi:

Hazırlayan: Selahaddin Dağıstan

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …