Pazar, 22 Ocak 2017

ABD Büyükelçisi: ”PYD’ye dolaylı olarak silah veriyoruz!”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye silah yardımı yaptıklarına dair çelişkili ifadeler kullandı. Büyükelçi, PYD’ye doğrudan silah yardımı yapılmadığını ancak büyük çoğunluğu PYD’den oluşan ‘şemsiye örgüte’ yardım yaptıklarını çekinmeden açıkladı.

‘Şemsiye grup’ adı altında PYD’ye silah yardımı!

Büyükelçi Bass, Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG’nin, kırmızı çizgisi olarak ilan ettiği Fırat Nehri’nin batısına geçmesi hakkında “Suriye Demokratik Güçleri olarak adlandırılan şemsiye grup altında çalışan gruplara destek sağlıyoruz. Bu şemsiye grup, aynı zamanda PYD’yi de içeriyor. Ancak biz PYD’ye doğrudan destek sağlamıyoruz, silah vermiyoruz, cephane vermiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD PKK’YI desteklemeye devam edecek

PYD’yi terör örgütü olarak tanımaktan kaçınan ABD, bünyesinde çok sayıda çocuğu barındırması nedeniyle savaş suçu işlemesine rağmen PYD’yi de aktör olarak kullanmaya ve desteklemeye devam ediyor.

Şemsiye grup adı altında PYD’yi ve PKK’yı silahlandıran ve güçlendiren ABD’nin, Türkiye sınırına konuşlanan bu tehditleri güçlendirmeye devam edeceği ön görülüyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Suriye halkının sesi, Medyatimes genel yayın yönetmeni Hayati Sedef gözaltına alındı

Şanlıurfa’da “DEAŞ, El Nursa ve Fetih El Şam” örgütlerine bağlı oldukları iddia edilen kişilerin evlerine …

Guantanamo’daki son Rus esir Ravil Mingazov, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderildi

ABD’nin, Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki üste haklarında hiçbir suçlama yöneltmemesine rağmen tuttuğu esirlerden üçünü, Birleşik Arap …