Pazartesi, 26 Haziran 2017

Ecir avcısı olman gerek kardeşim!

2019f8c0-5597-4fe4-b16d-8951cf8ee286Bismillahirrhmanirrahim
Hamd alemlerin Rabbi olan Allah(cc)’a salat ve selam onun Rasul’ü olan Muhammed Mustafa(sav)’ya ehline mubarek ashabına ve İslam’ı bize ulaştırmak için çaba vermiş her alimlerin, salihlerin, mücahitlerin ve abidlerin üzerine olsun.

Değerli kardeşlerim;

Ne üzücüdür ki günümüzde İslami camialarda İslam’ın en güzel nurlarından biri olan ‘Ecir Avcısı Ruhu’ yavaş yavaş sönmekte. ‘’Hocalar varken bize düşmez’’, ‘’ Vaktim yok’’, ‘’Biz cahiliz’’, ‘’Birisi hatırlatsa yapardık’’ gibi şeytanın çok sevdiği sözlerde bu mübarek amel terk edilmektedir. Oysa Allah(cc) bizi ‘Ecir Avcısı’ olmaya teşvik edip bu yolun önemini anlayalım diye mübarek kitab-ı kerim’de tam 67 defa ‘Ecir’ kalıbıyla lafız zikretmiştir.1 Bir de bunun üzerine biz işi ciddiye alip bir an önce kolları sıvayalım diye 50 ayette ‘cehennem’den bahsedip ciddi ciddi uyarmıştır.2Subhanallah

Bizleri çok seven Rabbimiz bu ayetlerden kastını iyi anlayıp güzel bir ecir avcısı olalım diye bizlere örnek bir insan yani Hz Muhammed(sav)’i göndermiştir. Öyle ki peygamberimizin hayatına bakarsak nasıl ‘Ecir Avcısı’ olunur görürüz. Şimdi gelin birkaç misalle bu konuya ışık tutalım.

Peygamber efendimiz bir gün ashabıyla yürürken yolda insanlara zarar veren dikenli bir dal görmüş. Onu alıp kenara çekmiş ve şu muazzam lafzı söylemiştir: ‘’Yoldan zarar verici bir şeyi gidermek sadakadır.’’3

Subhanallah değerli kardeşim işte muazzam bir ecir kapısı. Her gün okula, işe, derneğe, camiye velhasıl nereye gidiyorsak gözlerimiz artık bir dedektör olup yollarda cam, çivi ve bunun gibi zarar verici şeyler arayacağız. Peki ne mi olacağız? Avına odaklanmış bir avcı gibi ‘Ecir Avcısı’ olacağız.

Peygamberimiz(sav) başımıza bir musibet gelirse ‘inna lillah ve inna ileyhi raciun’ demeyi tavsiye etmiştir. Değerli kardeşim bu stresle dolu hayatta kızmadığın, bunalmadığın veya üzülmediğin bir gün olabilir mi? İşte sana müthiş bir ecir kapısı daha! Kızdın mı ‘inna lillah’, üzüldün mü ‘inna lillah’, başına bir şey mi geldi ‘inna lillah’.Her şeye rağmen ‘inna lillah ve inna ileyhi raciun’

Peygamberimiz(sav) Ashabının arasında gezinirken onların hayırda birbirine yardımcı olduğunu görünce şu muazzam lafzı zikretmiştir: ‘’Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.’’4 Allahu Ekber.

Değerli kardeşim hadisi duydun değil mi? Öyleyse daha ne kadar bekleyeceğiz? Düşünsene şu bir iki hadisle bile amel etsen ve gidip birine aktarsan, kardeş de başka birine anlatsa, o da başkasına…Al sana muazzam bir ecir kapısı daha. Peki seni bu ecirden engelleyen ne?

Düşün kardeşim, İslam öyle bir din ki bizler ecir kazanalım diye her alanı ecirlerle doldurulmuş. Mesela yemek yerken, su içerken hatta helaya giderken bile belli zikirler yaparak ecir kazanıyoruz. Peki neden? Artık nedenini daha iyi biliyorsun.

‘Ecir Avcısı’ kardeşim, artık bazı şeylerin farkına vardık. Şimdi sıra şeytanı biraz daha kızdırmaya geldik.Gördüğümüz ve yaşadığımız herşeye artık ‘Ecir Avcısı’ gözüyle bakacak ve öyle hareket edeceğiz.Yani tüm vücudunu harekete geçir, ecir avlamaya gidiyoruz.

Çevremizdeki onlarca ecri bulabilmek için en başta onları bilmemiz lazım. Bu konuda sana tavsiye edeceğim bir iki kitap sana yardım edecektir.

Kuran-ı Kerim Meali
Ev İçindeki Sünnetler/Polen Yayınevi
Sahih-i Buhari Muhtasarı
Sahih-i Müslim Muhtasarı

Bu kitaplardan yeni ameller öğrenip işe koyuldun diyelim. Ama unutma büyük düşman şeytan seni rahat bırakmayacak ve senin ‘Ecir Avcısı’ ruhunu söndürmek için elinden geleni yapacaktır. O yüzden bu merhalede seni şeytanın pençeleri arasından kurtaracak bir şeylere ihtiyacın olacaktır.Buda tarihe geçmiş ‘Ecir Avcıları’nın hayatlarını okumandır. Onların hayat hikayelerini okuyunca hem gözlerin yaşaracak hem de ‘Ecir Avcısı’ olma yolunda ilerlemene hız katacaktır.

Çilekeş Müslümanlar-Durali Yılmaz
Hayatu’s Sahabe-Mahmud el Mısri
Ölmeden Ölenler-Durali Yılmaz
Alim ve Tağut-Yusuf el-Karadavi

Artık hazırsın, bilgilendin ve şimdi amel ve davet vakti! Bundan sonra başta zikrettiğimiz bahanelere yer yok.
Umarım bu yönde sana birşeyler kazandırmış ve istifade ettirebilmişimdir. Rabbimiz seni ve bizleri razı olduğu ecir avcılarından kılsın. Amin.

@musa_ebuzer/twitter —musaebuzer@gmail.com

Dipnotlar:
1 El-Mu’cemü’l-Müfehres Li-Elfâzi’l-Kur’âni’l-Kerîm
2 El-Mu’cemü’l-Müfehres Li-Elfâzi’l-Kur’âni’l-Kerîm
3 Tirmizi, birr 36
4 Tirmizi, ilim 14

BU HABERLER DE VAR!

Nefret Eden Kerih Görsede Tevhid Önce ve Daimidir

        ”Nefret Eden Kerih Görsede Tevhid Önce ve Daimidir” Bazı insanlar sürekli …

Dr.İyad Kunaybi – Çocuk Yetiştirmek

Küçük oğullarınız ve kızlarınız büyümeye başladıkça onlar üzerinde hâkimiyet kurmanız zorlaşır. Sonra da yeni evler …