Pazartesi, 26 Haziran 2017

Şeyh Culani’nin yanındaki iki komutan: Ebu Abdullah el-Şami, Ebu’l-Ferac el-Mısri

photo_2016-08-01_19-43-24İsmi değişen Cephetu’l-Nusra’nın lideri Ebu Muhammed el-Culani, El-Kaide’den ayrılma olayını yayınlanan bir konuşmasında açıkladı. Culani videoda solunda Ebu Abdullah el-Şami ve sağında Ebu’l Ferec el-Mısri olmak üzere iki komutanla göründü. Bu iki komutan hakkında kısa bilgiyi Küresel Analiz sunar:

Şeyh Culani’nin sol tarafında oturan Ebu Abdullah el-Şami:

Nusret Cephesinin şura konseyinde ve ekipte önemli bir figür olup gerçek ismi Abdurrahim Attuon’dur. Ayrıca Şeriat Komisyonun da bir üyesidir. Daha öncesinde de el-Nusra’nın liderlerini tanıtmak için yayınladığı video kayıtlarında görülmüştür. Bu video ‘Zaferin Mirasçıları’ ismi altında yayınlandı.

Avustralya’da İslam’a davet faaliyetleri gerçekleştiren ve vaizlik görevinde bulunan el Muhacir’in, 2013 yılında Nusret Cephesi’ne katıldığı zannediliyor. Ebu Abdullah el-Şami  ‘kadılık’ görevi yürüten ve hareketin önde gelen simalarından biri.

Şeyh Culani’nin sağ tarafında oturan Ebu’l-Ferac el-Mısri:

Gerçek ismi Ahmed Seleme Mabruk olup Mısırlıdır. Öncesinde Mısır’da tutukluyken Mısır Devriminden sonra serbest kaldı. Daha sonra Ebul Ferac el-Mısri Suriye’ye gitti ve Nusret Cephesi saflarına katıldı. Nusret Cephesi’nin en önemli adamlarından biri olduğu düşünülüyor. O da ilk kez ‘Zaferin Mirasçıları’ videosunda görüldü.

Üç komutanın Şam’ın Fethi Cephesi kuruluş bildirisi videosu altyazılı:

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …