Pazartesi, 26 Haziran 2017

Salih Müslim: “Menbic’te son aşamadayız, bir sonraki hedefimiz ise Rakka”

salih-muslim-pydTerör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Menbic’in IŞİD’denele geçirilmesinin doğuracağı sonuçlara ilişkin konuştu, “IŞİD’in Menbic’da oluşturduğu sistem Rakka’dan daha güçlüydü” dedi. Operasyonla IŞİD’in belinin kırıldığını belirten Müslim, Menbic’in ele geçirilmesinin Suriye’de kendileri için “çok önemli” olduğunu ifade etti.

Menbic’in çok önemli bir yer olduğu için direndiğine dikkat çeken Müslim, şöyle devam etti: “Menbic IŞİD için çok önemli bir yerdi. Onlar için çok stratejik bir önemi vardı. Onların eğitim merkezleriydi. Yabancı savaşçıların eğitimleri Menbic’te oluyordu. Türkiye ile ilişkiler buradan oluyordu. Sınıra yakındı. Menbic IŞİD için Rakka’dan daha önemliydi”.

Menbic’ten sonra operasyon sırası Rakka mı olacak sorusuna ise Müslim, “Bu bir askeri konudur, askeri güçler hazırlıklarını yapar ve ona göre karar verir. Ama tabi bizim için Rakka da stratejik bir yer. Bizim için stratejik olarak Şehba bölgesi ve Rakka vardır.” dedi.

Menbic’in IŞİD’in gizli başkenti olduğunu belirten Müslim, Menbic operasyonunun iki açıdan önemli olduğuna değindi ve şöyle devam etti: “Menbic gizli başkentti. IŞİD’in her şeyi buradaydı. Avrupa’dan gelen ve giden IŞİD üyeleri Menbic’de eğitim görüyorlardı. Menbic’de yürütülen savaşta gizli şeyler ortaya çıktı. Onlarca ton patlayıcı, silah ve cephane bulundu.

2012 yılında Muhaliflerin ve 2014 yılında ise IŞİD’in eline geçen 80 bin nüfuslu Menbic, güneyde Halep’e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus’a 40 kilometre, doğuda Kobani’ye 65, batıda ise Bab’a 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …