Cuma, 23 Haziran 2017

Rus Gazeteci Halep yenilgisini anlatıyor: “Onlar insan olamaz”

getimageSuriye’nin Halep kentinde rejim askerleri ve muhalif güçler arasındaki çatışmalar yükselerek devam ediyor. Rejimin önceki günlerde gösterdiği ilerleme sonucunda Halep kenti muhasara altına alınmıştı. Şehrin kuzeyinde bulunan Kastillo yolunun kapanması nedeniyle, uçakların bombardımanlarına rağmen evinde kalmayı tercih eden yüzbinlerce insan açlık ve sussuzluk tehdidi ile karşı karşıya kalmıştı.

Fetih Ordusu koalisyonunun liderlik ettiği muhalif güçler, Ağustos ayının başında muhasarayı kırmaya yönelik kapsamlı bir operasyon başlattılar. Fetih Ordusu’nun ileri gelen isimlerinden biri olan Dr. Abdullah el Muhaysini, yaptığı açıklamada başlatılan operasyonun bir ay sürmesinin planlandığını ancak kısa sürede sonuç aldıklarını açıkladı. Fetih Ordusu güçleri, muhasara altında kalan şehre ulaşmaları için kalan tek bölge olan Ramusa mahallesini iki gün önce ele geçirdi. Böylelikle “Halep’i muhasaradan kurtarma” amacıyla başlatılan saldırı, yaklaşık bir haftada başarıya ulaştı. Muhalif güçler, hedefin sadece muhasarayı kırmak olmadığını, başlatılan operasyonun bütün Halep’i rejimden ele geçirene kadar devam edeceğini belirtiyorlar.

Rejim güçlerinin kontrol noktalarına, üslerine ani saldırılar düzenleyerek ilerleme gösteren Fetih Ordusu, bölgede bulunan bir Rus ANNA News muhabirini adeta şaşkına çevirdi. Gazeteci, muhaliflerin her yerden saldırı başlattığını ve rejim askerlerinin silahlarını bırakarak kaçmak zorunda kaldığını belirtti. Büyük bir savaşın içinde olduklarını belirten Rus gazeteci, muhalifler hakkında, “Onlar insan değildi. Ben ne dediğimi çok iyi biliyorum. Onlar sanki insan değildi.” ifadelerini kullanıyor.

Mepanews

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …