Cuma, 23 Haziran 2017

IŞİD Irak’ta 2 yılda elindeki toprakların yüzde 40’ını kaybetti!

1279781_620x410Uluslararası koalisyonun Irak’tan IŞİD’i çıkarmak için başlattığı operasyonun 2. yılında örgüt, kontrolündeki toprakların yüzde 40’ını kaybetti. Ancak yaklaşık 9 bin 400 hava saldırısı, ardında yıkılmış yerleşim yerleri ve 1568 sivil kayıp bıraktı.

ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonun, Irak’ta IŞİD’e karşı başlattığı hava saldırıları, ikinci yılını doldurdu. ABD ordusunun, Başkan Barack Obama’nın verdiği yetkiyle ilk kez 8 Ağustos 2014’te havadan vurduğu IŞİD, geçen iki yıl boyunca gerçekleşen 9 bin 400 hava saldırısının sonucunda, Irak’ta kontrolü altındaki toprakların yüzde 40’ını kaybetti.

Bu bölgeler şu anda Irak Şii ordusunun veya peşmerge güçlerinin elinde.

Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na (Pentagon) göre, koalisyon uçaklarının Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırılarında 55 sivil yaşamını yitirdi. Sivil toplum kuruluşlarıysa bu rakamın gerçeklikten uzak olduğunu savunuyor. Hava saldırılarındaki kayıpları derleyen internet platformu Airwars.org’a göre koalisyonun saldırılarında, 1568 sivil öldü. Gerçek rakamlar ise çok daha yüksek.

Ülkenin ikinci büyük kenti Musul’dan IŞİD’in çıkarılması için yürütülen harekât ise sürüyor. Havadan ve karadan yürütülen Musul operasyonu için bölgeye yaklaşık 560 askeri birlik gönderen ABD, geçen günlerde bölgeye 400 asker daha sevk edeceğini açıklamıştı.

Irak Şii yönetimi IŞİD operasyonlarını İran ve ABD ile beraber yürütmeye devam ediyor.

Bununla birlikte, Irak haber portalı Shafaq News’a konuşan bir kaynak, IŞİD’in savaşçılar ve saldırılar hakkında bilgilerin yer aldığı bilgisayarları ve dosyaları Rakka’ya götürdüğünü anlattı.

Kaynak, IŞİD’in önde gelen komutanlarının öldürülmesinin ardından örgütün Musul’daki bazı karargâhlarının yerini değiştirdiğini de kaydetti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …