Pazartesi, 26 Haziran 2017

Irak’ta bulunan ABD’li üst düzey komutan: IŞİD şekil değiştirebilir!

52beff93eeff3560f8bb8a9a936bb55bMilitary Times’ın haberine göre Bağdat’ta bulunan ABD’li üst düzey bir komutan Irak ordusunun IŞİD’i güçlü olduğu Musul şehrini IŞİD’in elinden alabilecek güçte olduğunu lakin bunun IŞİD’i bitirmek için yeterli olmayacağını belirtti. Sözlerinine IŞİD’in bölgede yeniden yapılanarak yeni bir isyancı dalgayı doğurabileceğini ve böylelikle bölgede Maliki hükümeti tarafından kurulmak istenen otoriteye engel olabileceğini belirtti.

ABD’li general Sean MacFarland Suriye ve Irak’ta kurulmak istenen otoritenin IŞİD’in bitirilmesi ile gelmeyeceğini, aksine bu grupların şekil değiştirmiş yeni yapılar olarak bölgede varlığını sürdürebileceklerini ve böylelikle yeni saldırılar düzenleyebileceklerini belirtti.

Ayrıca yaptığı konuşmada ABD destekli Maliki hükümetine bağlı güçlerin Musul’da geniş kapsamlı bir işgal girişiminde başarılı olup olamayacağı hakkındaki soruları yanıtsız bırakırken sadece “Musul’u alabildiğimiz en hızlı sürede almaya çalışacağız” dedi

Ayrıca yaptığı konuşmada Maliki hükümetine bağlı güçlerin eğitimleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Konuşmasında ABD destekli güçlere verilen eğitimin değiştirilmesi gerektiğinden bahsetti.

ABD ordusu Afganistan ve Irak’ta uzun yıllar süren ve henüz sonu hakkında tahmin yürütemediği savaşların içerisinde. Otoriteler bu savaşların ABD’nin eski gücünü kaybettiğinin ve gerileme dönemine girdiğinin bir işareti olduğunu belirtmektedir.

Küresel Analiz / Özel Haber 

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …