Cuma, 23 Haziran 2017

Fetih Ordusu, 5 Rus askerinin cenazesi karşılığı 5 bin muhalif mahkumun serbest bırakılması şartını koştu

fetih-ordusu--5-rus-askerinin-cenazesi-karsiligi-5-bin-muhalif-mahkumun-serbest-birakilmasi-sartini-kostuRusya’ya takas teklifi Rus helikopteri düşüren Fetih Ordusu, 5 Rus askerinin cenazesini isteyen Esed rejimine takas teklifi sundu. Muhalifler, “Rejim, Madaya, Humus ve Guta’ya insani yardımı sağlar ve 5 bin muhalif mahkumun serbest bırakırsa cenazeleri veririz” dedi.

1 Ağustos’ta İdlib’te Rus helikopteri düşüren Fetih Ordusu, hayatını kaybeden 5 Rus mürettebatın cenazelerini, Esed’in elinde bulunan mahkumlarla takas edebileceklerini duyurdu.

Fetih’in görevlendirdiği Ebû Vail, “Madaya, Humus ve Guta’ya insani yardım ulaşmasına müsaade eder, 5 bin muhalif mahkumu serbest bırakırlarsa, biz de elimizdeki 5 Rus’un naaşını teslim ederiz” dedi. Fetih Ordusu tarafından görevlendirilen Ebû Vail Yeni Şafak aracılığıyla 5 Rus askerin naaşını Türkiye aracılığı ile teslim edebileceklerini ve bu konuda Esed rejimi tarafından girişimde bulunulduğunu söyledi.

TESLİMAT İÇİN ÖNCELİKLİ ŞARTLAR

“Başta Guta, Humus ve Madaya olmak üzere tüm kuşatma altında bulunan bölgelere insanı yardım izni verilmesi ve 5 bin muhalif tutuklunun salıverilmesi öncelikli şartımız” diyen Ebû Vaiz diplomasi yolunu açık tutarak bu krizi aşabileceklerine inandıklarını belirtti.

Düşürülen Rus savaş helikopterinde ölen 5 kişinin naaşlarını İdlip bölgesinde uygun bir ortamda ve soğuk hava deposunda muhafaza ettiklerini kaydeden Ebû Vail, tarafların uzlaşması halinde en kısa sürede pilot ve mürettebatın ülkelerine gönderilebileceklerini söyledi. Ebû Vail, geçtiğimiz günlerde ülkelerine teslim edilen İspanyol gazetecilerin Katar üzerinden ülkelerine dönme görüşmelerini de yöneten isim olmuştu.

Yenişafak

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …