Pazartesi, 26 Haziran 2017

Esed’in 3 yılda kazandıklarını Muhalifler 9 günde elinden aldı!

IMG_20160808_141527

Jeyş’ul İslam ve Fetih Halep mücahitlerine, Halep güneybatısındaki  önemli ve stratejik alanlarda kontrolünü ele geçirmek ve Halep batısında Esed rejimine ait olan en önemli askeri kışlanın kontrol altına alınmasını sağlayacak yolu açmak için sadece 9 gün yeterli oldu.
Muhalifler mücadeleye, Halep güneybatısında stratejik öneme sahip bir kaç tepede kontrolü ele geçirerek başladı; Muta ve Syriatel tepeleri, 1070 bölgesi, El Shorfa kasabası, Ramuseh bölgesindeki Topcu Akademesi alanında olan El Hekma okulu ve füze taburu.

Çatışmaların 4. gününde Jayş’ul İslam ve Fetih Halep birlikleri  El Shorfa maden ocakları, Jamyat tepeleri ve Amiriyah kasabalarına saldırarak Halep’e tepeden bakan yüksek bir alanda konuşlanan Topçu Akedemisi’ndeki kuşatmayı daraltmak için geri döndüler. Sadece 22 dakika içerisinde akademi içerisindeki önemli binalarda kontrol sağlandı ve Hava kuvvetleri okulunda kontrolü ele geçirmek için harekete geçildi. Her iki cephe tarafından da kentin doğusundaki kuşatmanın kırıldığı duyuruldu.

Esed rejim güçleri yaklaşık 2 hafta öncesine kadar Halep’in muhalif bölgelerini birbirine bağlayan ve İdlib’e ulaşılan tek arter olan Kostello yolunda kontrol sahibiydi. Esed güçleri 2013 Eylül ayından itibaren Kostello yoluna hakim olabilmek için “toplanan karıncalar” adını verdikleri bi hareketle operasyonlarına devam etti.

Muhaliflerin yaptıkları açıklamalar doğrultusunda Esed’in yıllarca korumaya çalıştığı önemli bölgelerdeki kuşatma sadece 9 günde kırıldı ve İran ve Esed güçleri 400’den fazla kayıp verdi. Bir çoğu El Hakme okulu, topçu akademisi, 1070 bölgesi ve hava kuvvetleri teknik akademesindeki saldırılarda öldürüldü.

Jayş’ul İslam ve Fetih Halep birlikleri Halep operasyonundaki 4. evre için, batı ve güneybatı bölgelerinde yeni alanlarda kontrol sağlamak adına hazırlıklarına devam ediyor.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …