Perşembe, 19 Ocak 2017

Eş-Şebab Somali’de Hisbe teşkilatının görüntülerini paylaştı

Somali’nin büyük kısmını kontrolünde bulunduran El Kaide’ye bağlı El Şebab, Cilib kentinde kurduğu Hisbe’ye ait görüntüler paylaştı.

Hisbe İslami literatürde, İslam devletlerinden genel ahlakı, kamu düzenini korumak ve denetlemekle görevli teşkilata verilen isim. El Şebab Hisbe’nin silahlı askeri unsur olmadığını,iyiliği emretmek kötülükten nehyetmekle görevli olduğunu açıkladı.

Hisbede görevli şahıslar market ve pazarlardaki yiyecek giyecek ve ilaçların kalite fiyat ve uygunluğunu da kontrol edecekler. Hisbedeki görevlilere ait yayınlanan kimlik bilgilerinden görevlilerin tamamının Cilib’li olduğu & 24-48 yaş aralığında oldukları anlaşılıyor.

El Şebab elinde bulundurduğu yerlere İslami yargı ve eğitim sistemi kuruyor, vergilendirme yapıyor ve Hisbe teşkilatları kuruyor. Bu strateji El Kaide’nin diğer kollarının da ellerinde bulundurduğu bölgelerde izlediği yöntemin aynısı. Devlet ilanı öncesi Gölge Devletler.

Eş Şebab’ın paylaştığı Hisbede görevli şahısların görüntüleri:

42

43

44

41

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Cezayir 1992: “Katliamlar ve tutuklamalar ile bastırılan ilk Arap Baharı”

25 yıl önce, 11 Ocak’ta Cezayir ordusu, ülkenin bağımsızlığının ardından yapılan ilk çok partili seçimde …

“Bir münker gördüğünde” – İyad Kuneybi

Bir münker gördüğünde, karşında Allah’ın haramları çiğnendiğinde, Allah’ın dini ile alay edildiğinde; Allah’ın dini için …