Cuma, 23 Haziran 2017

Ceyş-ul İslam ile görüşmeye giden Feylak el-Rahman liderlerine saldırı düzenlendi

Feylak el-Rahman bazı liderlerinin Ceyş-ul İslam liderleri ile buluştuğu sırada bir saldırı atlattığını belirten bir bildiri yayınladı.

Bildiride Feylak el-Rahman, “Buluşma Guta’daki çalışmaları birleştirme ve birleşmiş bir askeri birliği oluştururken karşılaşılan engelleri kaldırma amacıyla gerçekleştirilmişti. Lakin bu buluşma hastalıklı kalpleri memnun etmedi ve bu saldırıya başvurdular.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Feylak el-Rahman bu saldırının cezasız kalmayacağına ve bu cezanın bunu yapanlara ve yeryüzünde bozgunculuk arayanlara ders olacağına söz veriyor.”

photo724563165134826194

Feylak el-Rahman, 2014 yılı başlarında Doğu Guta’da küçük çaplı ve bölgede var olan silahlı muhalif grupların (Bera Tugayı, Ebu Musa el-Eşari Tugayı, Şuheda Duma Tugayı, Sa’d bin Ubade Tugayı, Usud Allah Tugayı ve Muğayr el-Guta Tugayı) bir araya gelmesiyle kuruldu. Şubat 2016 yılında Ecnad el-Şam(Şam çevresindeki) da Feylak el-Rahman’a katıldığını duyurdu. Feylak el-Rahman liderliğini yürüten isimse, halk ayaklanmasının ilk aylarında rejimden ayrılan Yüzbaşı Abdulnasır Şemir (Ebu Nasır).

Toplam gücünün 5 bin kişiden fazla olduğu tahmin edilen Feylak el-Rahman’ın, Şam ve Guta’daki din adamlarından destek gördüğü biliniyor.

Küresel Analiz / Özel Haber

İki grup arasında daha öncede çatışmalar çıkmış, daha sonra ateşkes yapılmıştı:

Doğu Guta’da Feylak Rahman ve Ceyş’ul İslam çatışmayı bitiren mutabakat imzaladı

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …