Cuma, 23 Haziran 2017

Afganistan Savaşı – 4 Ağustos Gelişmeleri

talibanmainHERAT, 4 Ağustos, Chishti Sharif bölgesinden gelen raporlara göre saat 10 sularında Kabil hükümetine bağlı Afgan Ulusal Ordusu’nun eskortluk yaptığı konvoyun geçişi sırasında Taliban birlikleri tarafından düzenlenen, IED kullanılan saldırıda 18 BM unsuru öldürüldü.

Gelen detaylara göre bir tank Taliban  unsurları tarafından imha edilirken Kabil hükümetine bağlı 7 unsur olay yerinde öldürüldü. Ölen BM askerlerinden 8’i İngiliz, 3’ü Amerikan, 1’i Alman ve geriye kalan 6 askerin kimlikleri ise henüz belirlenebilmiş değil.

WARDAK, 4 ağustos, Taliban bağlı AL Emarah News’in raporlarına göre Taliban’ın Davet ve İrşad bürosu yerel alimlerin de işbirliği ile İslam hukuku üzerine bir dizi fıkıh semineri düzenlendi. Her cuma düzenlenen seminerlerde konuşmacılar konuşları üzerine sunumlar yapıyorlar. Bu zamana kadar 4 toplantı gerçekleşti. Bu dört toplantıdan Ebu Hanife’nin anlatıldığı ilk toplantıya Mevlevi Şems al Hak başkanlık ederken onun yardımcı koltuğuna Mevlevi Ramat Gul oturdu, Syed ur Rahman ise sunucu olarak oradaydı. Aynı şekilde ikinci seminer de Ebu Yusuf, üçüncü seminer de ise İmam Muhammed anlatıldı. Çarşamba günü düzenlenen dördüncü seminerde ise Mevlevi Şeyh Abdurrahman başkanlık yaparken Mevlevi Abdussamed başkanvekili olarak görev yaptı, sunucu ise Habiburrahman Akhunzade idi.  Düzenlenen seminerlerde halkın karşılaştığı problemler, çektiği sıkıntılar ve bunlar hakkında kapsamlı çözüm önerileri de konuşuldu. Katılımcılar seminerlerden memnun kaldıklarını da belirttiler.

PAKTIA, 4 ağustos, Çarşamba günü Paktia bölgesinde Jani Khel de Taliban unsurları Kabil hükümetine bağlı üç noktaya saldırı düzenleyerek buraları ele geçirdi. Saldırılarda içerisinde iki komutanın bulunduğu Kabil hükümetine bağlı 11 unsur öldürülürken bir araç imha edildi. Ayrıca 4 Taliban unsuru da saldırılarda hayatını kaybetti. Buna ek olarak  Patan ve Mirzaka bölgelerinde Taliban ve Kabil hükümeti arasında çatışmalar yaşandı. Kabil hükümetine bağlı 2 unsur çatışmalarda öldürüldü. Zumat bölgesinde de 2 unsur Taliban tarafından öldürüldü.

PAKTIA, 3 ağustos, Paktia bölgesinin merkezinde Taliban unsurları tarafından  yola döşenmiş bombanın Kabil hükümetine bağlı askerleri taşıyan aracın geçişi sırasında patlatılması nedeni ile 3 asker ölürken 3’üde yaralandı. Buna ek olarak Wadi Zadran bölgesinde Taliban unsurları düzenlediği saldırıda Kabil hükümetine bağlı askeri ele geçirirken diğerleri kaçmayı başarabildi.

GHAZNI, 4 ağustos, Güney Ghaznı de Kabil hükümetine bağlı askerleri taşıyan tankın yola döşenmiş mayının üzerinden geçmesi sonucu yaşanan patlamada 4 asker öldü. Ek olarak Karabagh bölgesindeki uzaktan kumanda ile patlatılan bomba sonucu Afgan Ulusal Ordusu’na bağlı 3 asker öldü.

KHOST, 4 Ağustos,  Taliban unsurları Musa Khel binasına misil saldırısı düzenledi, saldırı ile ilgili detaylar henüz ulaşmış değil. Domando bölgesinde ise yola döşenen bombanın patlatılması sonucu 4 ANA unsuru öldürüldü 4’ü de yaralandı.  Spera bölgesinde ki üsse düzenlenen saldırılar sonucu ANA birlikleri ağır kayıplar verdi.

WARDAK, 4 ağustos, Calriz bölgesinde sabahın erken saatlerinde Taliban unsurları tarafından düzenlenen saldırıda 2 ANA unsuru öldürüldü. Ek olarak Syed Abad bölgesinde Taliban unsurlarının düzenlediği saldırılar sonucu bir araç imha edilirke bir ANA unsuru öldürüldü.

Tercüman: Musab Demirci

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hint Yarımadası El Kaidesi’nden Urduca yeni video

Hint Yarımadası El Kaidesi’nin (AQIS) Urduca hazırladığı yeni videoyu ilginize sunuyoruz. 2014 yılında Eymen ez …

Rusya Libya’ya müdahale için Mısır’a askeri yığınak yapmaya başladı

Habertürk’te yer alan habere göre Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran …