Pazartesi, 26 Haziran 2017

Adalet Bakanı Bozdağ: ‘ABD, Gülen’i iade etmezse…’

bozdag-konusuyor-2326916

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk oldu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

‘Gülen’in iadesi ile ilgili henüz yanıt yok’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘ABD’den Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili henüz resmi bir yanıt yok. Avrupa ülkeleri de biliyor. Herkesin net olmasını beklemek bizim hakkımız. Artık Fethullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir” dedi.

16 bin tutuklama kararı var

Darbe girişimcilerinin nasıl ifade vereceğine dair Fethullah Gülen tarafından talimat yayınlandığını söyleyen Bozdağ, ’16 bin civarında tutuklama, gözaltı işlemi devam eden 6 bin civarında, 7 bin 668 civarında adli kontrol kararı verilen var” diye konuştu.

‘FETÖ imamı’ tüm Türkiye’de aranıyor

Bozdağ ayrıca, darbe gecesi yakalanıp bırakılan ve hava kuvvetleri imamı olarak bilinen Adil Öksüz’ün bütün Türkiye’de arandığını belirterek, “Adil Öksüz ile ilgili adli süreçte görev yapanlarla alakalı HSYK bir müfettiş eliyle soruşturma başlattı” dedi.

‘Eğer vermezse ABD bir teröriste Türkiye’yi feda etmiş olacaktır’

‘Artık Fetullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir. Deşifre oldu artık, istihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur” diyen Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

‘Türkiye’de artık bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. Onun için buna yatırım yapmak, akıllı bir ülkenin yapacağı bir iş kesinlikle değildir. Bütün dünya bunun arkasında Gülen’in olduğunu biliyor. ABD’lilere empati yapmalarını öneriyoruz. Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Deliller işin sevk ve idarecisinin Gülen olduğu yönünde. İade etmek istemezse de pek çok bahane bulabilir. İade etmeme kararı da siyasi karardır. Eğer vermezse ABD bir teröriste Türkiye’yi feda etmiş olacaktır.

”İade edilmezse ABD-Türkiye ilişkileri olumsuz etkilenir”

ABD için Türkiye’nin dostluğu mu Gülen’in dostluğu mu önemli? Bunu görmüş olacağız. İade etmezse ne olur? Türkiye-ABD ilişkileri olumsuz etkilenir. ABD karşıtlığı zirve yapmış durumda, nefrete doğru gidiyor.”

‘ABD’nin Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade edeceğini sanmıyorum’

ABD’nin, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesini dikkatle gözden geçireceğine inandığını belirten Bozdağ, “İki ülke halkı arasında olumsuzluğa yol açan, halkları olumsuz etkileyen bu tutumu ABD’nin bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum. ABD yetkililerinin de ben gözden geçireceğine inandığımı ifade etmek isterim çünkü ABD büyük bir devlettir. Sonunda bu büyük devlet, o büyüklüğünün gereğini yapacaktır. Bu Fethullah Gülen teröristini Türkiye’ye iade edeceğine inanıyorum” dedi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …