Pazartesi, 26 Haziran 2017

ABD Suudi Arabistan’a 1.5 milyar dolar değerinde silah satacak

12784Ortadoğu’da  Suudi Arabistan ve İran arasında bir kolu Suriyede, diğer kolu ise Yemen’de olan bir proxy savaşı cereyan etmekte. İran Suriye’de Beşar Esed rejimine Yemen de ise şii Husilere açık bir şekilde destek verirken Suudi Arabistan ise İran politikalarına karşı Yemen’de demokratik hükümeti desteklerken, Suriye’de belirli muhalif gruplara para ve silah yardımı yapmakta.

İran’ın Ortadoğuda nüfus alanını arttırması ve yayılmacı politikaları bölgedeki bir çok devlet tarafından yakından takip edilmekte. Husilerin Yemen’deki kazanımları, Irak’ta İran güdümüne girmiş bir Maliki yönetimi ve Suriye’de ki iran etkisi bölgedeki hükümetleri “İran tehlikesine” karşı askeri önlemler almaya zorlamakta.

Asharq al-Awsat haber ajansının yaptığı habere göre Suudi Arabistan hükümeti ABD’den  1.5 milyar dolar değerinde askeri malzeme ve silah satın alacak. Sözleşme Pentagon tarafından da onaylandı.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …