Cuma, 23 Haziran 2017

450’den fazla Özbek, Türkistanlı, Kafkasyalı sınırdışı ediliyor, yarın (10 Ağustos) basın açıklaması yapılacak!

photo36917150061229911029 Temmuz’dan bu yana İstanbul’da yüzlerce mülteci gözaltına alındı. Gözaltına alınan çoğunluğu Özbek olmak üzere Kazak, Tacik Kırgız, Türkistanlılar, Kafkasyalılardan oluşan 450’den fazla mültecinin sınırdışı edilmesi bekleniyor. Bu mültecilerin çoğunu ise Rusya ve Çin’de idam bekliyor. Hükümetin bu politikasının Rusya ile barışma sürecinde geldiği yorumları yapıldı. Bu mülteciler kendi ülkelerinde büyük bir zulüm ve baskı altında olduğundan göç etmek için Türkiye’yi tercih ediyorlar.

Özbekler 15 Temmuz darbe gecesi sokaklara dökülmüş ve tankların karşısında dik durmuşlar, bu sebeple de gündem olmuşlardı:

CpC4NKiXYAAJN7Z

Yarın yapılacak basın açıklamasının duyurusu ise şu şekilde:

“Basın Toplantısı 12 Temmuz yani darbe öncesi hazırlanan bir liste ve yazı gereği 29 Temmuzdan itibaren İstanbul’da yürütülen operasyonlarla 450’den fazla çoğunluğu Özbek olmak üzere Kazak, Tacik Kırgız, Türkistanlılar, Kafkasyalı aileler sınırdışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerine alınmıştır.

Sınırdışı edilenler iade edildikleri ülkelerde işkence görmektedir ve bunun canlı örnekleri çok yakın zamanda vukuu bulmuştur. Yapılan işlemlerin bürokraside sahibi bulunamamakta ve Türkiye sevdalısı bu insanlara yapılan bu muameleye anlam verilememektedir. Halen GGM’de tutulan mağdur ve mazlum muhacirlere karşı hukuk dışı muamelelerin ve mevcut durumun değerlendirileceği basın açıklamamıza tüm basın mensuplarımızın katılımını beklemekteyiz.”

Yer: İHH insani Yardım Vakfı / Fatih – İstanbul 10. 08.2016 Saat : 11:00

Destekleyenler: İHH, Özbekler Birliği , Türkistan Birliği, İyilik İnsan Hakları Derneği
CpcB2csW8AAfzdC

CpcB2cxW8AEJP4q

Küresel Analiz / Özel Haber

 

BU HABERLER DE VAR!

Mevlüt Çavuşoğlu: ”Hamas’a İsrail’i tanıması için baskı yaptık”

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Türkiye’nin Hamas’a silah bırakıp İsrail’le müzakerelere başlaması için baskı yapığını açıkladı. …

Tartışmaların odağındaki isim Şeyh Said kimdir?

1865 yılında Elazığ’da doğan Şeyh Said, özellikle son günlerde tartışma konusu oldu. Bazı çevrelerce isyancı, …