Pazartesi, 26 Haziran 2017

TSK’daki FETÖ tasfiyesi ABD’yi endişelendirdi

tskdaki-feto-tasfiyesi-abdyi-endiselendirdi,AjPQpOcBeEmTYhuTnHgolgABD Ulusal İstihbarat Direktörü emekli General James Clapper Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki “temizliğin” IŞİD ile mücadeleyi zorlaştırdığını söyledi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Aspen’deki güvenlik konferansında bir soru üzerine, “ordudaki ihraç kararlarının Türk güvenlik mekanizmasının bütün alanlarını etkilediğini” iddia etti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, “Muhataplarımızın birçoğu görevden uzaklaştırıldı ya da tutuklandı. Bunun Türklerle yürüttüğümüz işbirliğini zayıflatıp zorlaştıracağı şüphe götürmez” dedi.

Türkiye hükümetinin verdiği bilgilere göre iki hafta önceki darbe girişiminden bu yana 10 binden fazlası ordu mensubu olmak üzere en az 15 bin 800 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 8 bin 100’ü hakkında tutuklama emri çıkarılırken 3 bini ise serbest bırakıldı.

Kararname ile 149’u general olmak üzere bin 684 subayı ordudan ihraç edildi. Böylece Türkiye’deki generallerin sayısı en az üçte bir oranında azalmış oldu.

Türkiye IŞİD ile mücadelede ABD açısından büyük önem taşıyor. ABD liderliğindeki uluslararası ittifakın IŞİD’e düzenlediği hava saldırıları İncirlik Üssü’nden kalkan uçaklarla yapılıyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …