Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Kronolojik Suriye Kıyamı Belgeseli (56 Dakika – TR Altyazılı)

Suriye Devriminin gidişatını kronolojik olarak gösteren bir belgesel yayınlandı.

56 dakikalık belgeselde devrimin başladığı günlerde halkın tepkisinden, Şeyh Abdullah el Muhaysini’nin genç erkeklere cihada katılma çağrısına kadar yaşanan en önemli gelişmeler yer alıyor.

Belgeselde halkın bir İslam Devleti yani hilafeti istedikleri görülüyor. Devrimi doğuran sebeplere bazı örnekler olarak halkın Esed’e zorla taptırılması, kadınlara tecavüzleri, genç kadın ve kızların haysiyetiyle oynamaları ve tüm halka yönelik zulümleri gösteriliyor.

Devamında cihadın başlaması ve Şeyh Abdullah el Muhaysini’nin cihada önderlik etmesi gibi önemli gelişmelere yer verilmiş. Ayrıca cihadın zorlukları da konu edilmiş. Cihada zorluk çıkaran olaylar arasında İran, Lübnan, Irak, Afganistan vb ülkelerden gelen Şiiler yer alıyor. Halka zulümleri ve halkın mağduriyeti ile alay etmeleri belgeselde tekrar karşımıza çıkıyor.

Fetih Ordusunun kuruluşu ve İdlib şehrini ele geçirişini gösteren sahnelerle Mücahidlerin başarılarının doruk noktası etkileyici bir biçimde gösterilmiş. Belgeselin Türkçe altyazısını Küresel Analiz olarak sunuyoruz:

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …