Cuma, 23 Haziran 2017

Şeyh Ebu Katade: “Türkiye’deki darbe ve Erdoğan’ın hükmü” (Video çeviri)

eeeŞeyh Ebu Katade’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı video konuşmasından dikkat çekici önemli hususların tercümesini aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz:

Dakika 21:39: Şeyh Ebu Katade; laikliğin; “sert -İslam’a düşman- laiklik” ve “yumuşak -bütün dinlere ve yaşayış tarzlarına eşit mesafede olan- laiklik” diye iki tarafı olduğunu söyledikten sonra yumuşak laikliği şirk, küfür, riddet, dinden çıkma olarak vasıflıyor ve Erdoğan’ın da bu tür bir laik olduğunu, bunu kendisinin de ikrar ettiğini söylüyor.

Dakika 25:34-28:30: Ebu Katade; Fetullah Gülen’in Erdoğan’la dini olarak savaştığını zannetmediğini, çünkü Gülen’in de yumuşak laiklik anlamında bir dine inandığını, sadece siyasi olarak Erdoğan’ın hasımlarıyla beraber olup O’na düşmanlık ettiğini söylüyor.

Dakika 52:42: (Erdoğan’ın hükmü bağlamında): “İlim talebesine ‘dini amelleri var’ diye küfre soktuğu kesin olan bir şey işleyen birinin tekfirinde duraksaması doğru olmaz. Zira Allah’ın kafir olduklarına hükmettiği o: “sadece dalmış şakalaşıyorduk” (Tevbe 65) diyenler cihadda idiler, namaz kılıyor, zekat veriyorlardı. Ama bunlar Allah’ın şöyle demesine engel olmadı: “İmanınızdan sonra kafir oldunuz.”

Dakika 54:39: (Erdoğan’ın hükmü bağlamında): “Kişi küfre sokan tek bir amel işler ve böylece küfre girer, velev ki salih amellerin hepsini işlese bile.”

Dakika 55:35-1:07:29: Ebu Katade; Erdoğan’ın söylediklerinden ve yaptıklarından örnekler vererek O’nun yumuşak laikliğe iman etmiş biri olduğunu ispatlamaya çalışıyor ve bunu Erdoğan’ın kendisinin de diliyle izhar ettiğini, bazılarının dediği gibi O’nun şeriatı getirmek istediğinin delil olmaya elverişli hiçbir delili olmadığını ve netice olarak Allah’ın hükmünde Erdoğan’ın İslam’la hiçbir alakasının olmadığını (kafir olduğunu), mustazaflara yardım etmesinin v.s. bir faydası olmadığını söylüyor.

Mursi ile Erdoğan’ın arasını gök ile yer arası kadar ayırdığını, şu an Mursi’nin: “Ben şeriatı hakim kılmak için geldim” dediğini, Erdoğan’ın ise devletin bütün dinlere eşit mesafede olduğunu söylediğini, şeriatı istemediğini, insanlara din özgürlüğü vermek istediğini, bunun Mursi ile Erdoğan arasında müessir bir fark olduğunu söylüyor.

Dakika 1:05:53: “Gülen ile Erdoğan arasındaki fark sadece ümmetin meseleleri karşısında siyasi duruştadır.”

Dakika 1:09:50: (Erdoğan ve benzerlerinin tekfiri noktasında): “Kim bunun dışında bir şey söylemek isterse ilmi, sağlam bir şekilde konuşsun.”

Tercüme: İbrahim Fırat

Ümmeti İslam

BU HABERLER DE VAR!

Tartışmaların odağındaki isim Şeyh Said kimdir?

1865 yılında Elazığ’da doğan Şeyh Said, özellikle son günlerde tartışma konusu oldu. Bazı çevrelerce isyancı, …

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …