Cuma, 23 Haziran 2017

Rus işgali altında olan Kırım’da insan hakları toplu halde ihlal ediliyor

880b862df71b2d08097303f0e1e2d874Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Valeriya Lutkovskaya, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da çok sayıda insan hakları ihlalinin yapıldığını kaydetti.   Konuyla ilgili Ukrayna’nın bir televizyon kanalına konuşan Ombudsman Valeriya Lutkovskaya, söz konusu meselenin uluslararası düzeyde ele alınması gerektiğini belirtti.

Valeriya Lutkovskaya, “Kırım’dan çok sayıda insan hakları ihlallerine ilişkin bilgi alınıyor. Kırım Tatar halkının hak ihlallerinden söz ediyoruz. Ama Kırım Tatarlarının yanı sıra Rusya Federasyonu pasaportunu almak istemeyen Ukraynalıların da hakları ihlal ediliyor.

Ukraince konuşanlar ya da çocuğunun Ukrain okulunda eğitim görmesini isteyenler ve Ukraince gazete okuyanların da hakları ihlal ediliyor” diye kaydetti.   Lutkovskaya, “işgal edilen Kırım’da insan haklarının savunulması konusunda belirli bir olumlu değişmelerin olması için uluslararası kuruluşların Rusya Federasyonu’na baskıyı güçlendirmesi için” Rusya’nın işgali altında bulunan yarımadadaki insan hakları durumunun uluslararası kuruluşlara düzenli olarak hatırlatılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı baskılar durmak bilmiyor. Kırım Tatarlarının evlerinde aramalar yapılıyor, Kırım Tatarları sorgulara çağrılıyor, gözaltına alınıyor, Kırım Tatarlarının kaçırıldığı ve öldürüldüğü olaylar meydana geliyor.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun paylaştığı bilgilere göre, Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı işgal ettiği iki yıl içinde yarımadada 22 kişi kayboldu ve Kırım Tatarlarının evlerinde iki yüzden fazla arama düzenlendi.

QHA

BU HABERLER DE VAR!

Hint Yarımadası El Kaidesi’nden Urduca yeni video

Hint Yarımadası El Kaidesi’nin (AQIS) Urduca hazırladığı yeni videoyu ilginize sunuyoruz. 2014 yılında Eymen ez …

Rusya Libya’ya müdahale için Mısır’a askeri yığınak yapmaya başladı

Habertürk’te yer alan habere göre Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran …