Pazartesi, 26 Haziran 2017

Nusra’nın feshedilmesinden sonra ABD’den ilk açıklama: “Vurmaya devam edeceğiz”

Kapak-Konusu-262-7ABD yönetimi,  Nusret Cephesi’nin El-Kaide’den ayrılmasına “şüpheli” yaklaştıklarını belirterek, örgüte yönelik düşüncelerinde bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Suriye’deki muhalif gruplardan Nusret Cephesi’nin El Kaide’den ayrılması ve feshedilmesine dair soruları yanıtladı. ABD’nin 2014 yazından itibaren Suriye’de IŞİD’in yanı sıra bu örgütle doğrudan bağlantısı bulunmayan diğer grupları da hedef aldığını belirten Earnest, Nusret Cephesi’nin El-Kaide’den ayrılmasına şüpheyle yaklaşmalarının sürpriz olmayacağını dile getirdi.

Earnest, “ABD’nin, Nusra Cephesi liderlerinin Batı’da ve Batı’ya karşı muhtemel saldırılar yapma niyetini koruduklarına dair değerlendirmesinde değişiklik yok. Nusra Cephesi’nin hem ABD’yi hem de Avrupa’yı tehdit edebilecek dışarıda eylemler yapabilme kapasitesinin arttığına dair giderek büyüyen kaygılarımız devam ediyor.” diye konuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise adını değiştirmesine rağmen “Nusra Cephesi’nin temsil ettiği tehlike”den endişeli olduklarını açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü General Joseph Votel ise, “Bu örgütler zeki, dinamik ve kolayca ayak uydurabiliyor. Bunu yapmasını beklememiz gerekiyor. Belki ağaca bir dal daha da ekleyebilirler. Bu dal farklı görünebilir. Ancak ana ideolojilere bağlılıklarını koruyacaklar.” dedi.

Votel, bağını kopardığını söyleyen yeni grubun el-Kaide’nin bir parçası olmaya devam edeceğini, isim değişikliğinin hiçbir fark yaratmayacağını ve örgütün bir endişe kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …