Cuma, 23 Haziran 2017

İslami Mağrib el-Kaidesi’nden Mali’de askeri üsse ortak operasyon

al-qaeda-recruits-african-arab-countriesGüney Mali’de Mali Askeri Üssü mücahidler tarafından hedef alındığı bildirildi. Mali’li mücahidlerin askeri üsse düzenlediği saldırı sonucu 17 asker ölürken 30’u yaralandı ayrıca bir çok silahın da mücahidler tarafından ele geçirildiği rapor edilmekte.

Güney Mali’de Moritanya yakınlarında bulunan Nampala’daki askeri üsse koordineli bir saldırı düzenlendi. Mali’li yetkililere göre üsse bir çok yönden saldırıldı. Bununla birlikte Diabali kasabasına çekilmeye çalışan Mali’li birlikler ikinci bir saldırıya uğradılar.

Saldırıyı El Kaide’nin kolu Ensar’ud-Din grubu saldırıyı kendisine bağlı Macina birliğinin düzenlediğini duyurdu. Yayınladıkları bildiride Ensar’ud-Din grubu silah ve mühimmat ele geçirdikten sonra çekilmeye zorlandıklarını belirtti.

Bölgede El Kaide’nin 2011’de ciddi darbeler yediği iddialarında rağmen Mali’li yetkililer örgütün faaliyetlerinin arttığını gözlemlediklerini belirtti. Bu grupların beyanlarına rağmen Mali’li yetkililer saldırıda İslami Mağrib El Kaidesi’nin de eli olduğunu iddia etti. Reuters’in haberine göre Mali’li yetkililer Mağrib El Kaidesi’nin üsse kuzeyden saldırdığını, Ensar’ud-Dine bağlı Macina birliğinin de bölgeye gelen askeri destek birliklerine saldırdığını, Peul’lü etnik grubun ise güneybatıdan üsse saldırdığını belirtti. Daha önce böyle bir koordinasyon kayıtlara geçmediği bildirildi.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Paris savcıları, çocuk istismarcısı askerlerinin soruşturmasını düşürmek istiyor

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan, soruşturmayla ilişkili bir kaynak, Paris savcılarının Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransız …

Afrika’daki birleşmeye El-Kaide desteği

Geçtiğimiz günlerde Afrika’da birleşen “Murabitun, Ensaruddin ile Ketibetul Masina (Masina Kurtuluş Cephesi) , Nusret el İslam vel …