Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Kerry ve Lavrov Suriye’de ‘Nusret Cephesi’ne karşı askeri birlik’ için görüştü!

ucak_krizi_surerken_lavrov_kerry_ile_gorustu_h57755_88a59

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Suriye’de daha yakın askeri işbirliği konusundaki önerisini görüşmek üzere bir araya geldi.

Nusret Cephesi’ne karşı hava saldırılarını daha iyi yönlendirmek için bir araya geldiler

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile Suriye’de daha yakın askeri işbirliği konusundaki önerisini görüşmek üzere bir araya geldi. Laos’ta gerçekleştirilen bir toplantı sırasında bir araya gelerek bu ay ikinci kez görüşen ikili, Washington ve Moskova’nın El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’ne yönelik hava saldırılarını daha iyi yönlendirebilmek için istihbarat paylaşımı ve Suriye hava kuvvetlerinin ılımlı isyancı gruplara saldırmasını engellemeyi görüştü.

Üst düzey ABD askeri ve istihbarat görevlilerinin, Rusya’nın niyeti konusunda yaşadığı derin şüphelere rağmen Kerry öneriyi savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’da Kerry ile aynı görüşü paylaşan yetkililer bu planın senelerdir birçok sivilin Suriye’den kaçarak Avrupa’ya gitmesine neden olan ve bazı bölgelere insani yardımın ulaşmasını engelleyen çatışmaların sonlanması ve siyasi bir yol bulunması için en iyi şans olduğunu söylüyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …