Cuma, 23 Haziran 2017

Kanada’da iki göçmen gözaltı merkezinde açlık grevi

kanadada-iki-gocmen-gozalti-merkezinde-aclik-grevi,tyZwT5iEv0KrUzjOhHNuvQKanada’da iki ayrı göçmen gözaltı merkezindeki açlık grevi 14 gündür sürüyor.
Açlık grevindeki 50 kişiden dördünün göçmenlik danışmanlığını yapan Scott MacDonald, tutuklu olan göçmenlerin Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale ile görüşene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Scott MacDonald, açlık grevini yapan grubun, gözaltı sürelerinin en fazla 90 günle sınırlandırılmasını, kendilerine uygulanan maksimum güvenlikli cezaevi uygulamasının kaldırılmasını ve insanca muamele edilmesini talep ettiklerini belirterek, “Benim anladığım, bu insanların Bakan Ralph Goodale ile toplantı elde edene kadar greve devam etmekte kararlı olduklarıdır” dedi.

“Kanada hükümeti, bu insanların durumlarına uyan uluslararası hukuka uymalı” diyen Scott MacDonald, “Ontario eyaletine bağlı Lindsay kentindeki Central East Islah Merkezi ve Toronto’nun Scarborough bölgesinde bulunan Toronto East Gözaltı Merkezi’nde tutulan göçmenler sadece su içiyor ve bunun dışında hiçbir gıda maddesini kabul etmiyorlar. Açlık grevinde bulunanların, hangi ülkelerden geldikleri, sığınmacı mı yoksa Kanada göçmenlik yasalarını ihlal eden göçmenler mi oldukları ise henüz bilinmiyor” ifadelerini kullandı.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale ve Kanada Sınır Güvenliği Ajansı’ndan konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Musul’da bir ayda 4 bin sivil hayatını kaybetti

Irak’ta Musul kent merkezinin batı yakasının IŞİD’den  alınması için şubat ayında başlatılan operasyonda şu ana …

Feylakur-Rahman’ın Drone ve Gopro kamerasından Şam-Cobar cephesi görüntüleri

Üç gün önce Tahrir Şam, Ahraruş Şam ve Feylakur-Rahman öncülüğünde gerçekleştirilen Şam saldırılarında “Allah’ın kulları Cobar’da …