Pazar, 28 Mayıs 2017

İslam sancağını Hindistan’ın başkenti Delhi’de dalgalandırmaya azimli bir yiğit: Şehid Burhan Wani

CnLpt3rXYAEHmU5Hizbul Mücahidin lideri Burhan Wani’nin öldürülmesi Keşmir’de ayaklanma başlatmış, gösterilerde onlarca Müslüman Hint askerlerinin şiddeti ve ateş etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Küresel Analiz haber şehid komutan Burhan Wani’nin Keşmir’de önemine binaen kısa bir haber-analizi sizler için çevirdik:

Mücahid Burhan Wani, Hizbul Mücahidin’in komutanı. İşgalci Hint kuvvetleri 8 temmuz günü Burhan Wani’nin Keşmirde bir köyde köylülerle buluştuğu istihbaratını alarak köyü muhasaraya aldı. Devamında yaşanan çatışmalarda o ve yanındaki iki mücahid öldürüldü.

Burhan Wani, Hizbul Mücahidin’in askeri lideri idi.Hint medyası tarafından “Keşmir saldırganlığının sanal dünyadaki yeni yüzü” olarak tanımlanmıştı. Hizbul Mücahidin grubuna adam sağlamak ve mesajlarını yaymak için sosyal medyayı kullanıyordu. Burhan Wani hedefinin “İslam sancağını Hindistan’ın başkenti Delhi’deki Kırmızı Kale’de dalgalandırmak” olduğunu belirtmiş ve Keşmir’lileri cihadı devam ettirmeye çağırmıştı.

Hizbul Mücahidin, Keşmir ve Camnu’da mücadele eden en güçlü grup. Pakistan’da Camnu ve Keşmir’e odaklanmış cihadi gruplarla yakından bağlantılı ayrıca Pakistan ve Afganistan’da mücadele eden El Kaide ve diğer grupları da destekliyor. Liderleri Mevlevi Syed Selahaddin Pakistan’da faaliyet göstermekte ve Afganistan İslam Emirliği tarafında direkt olarak desteklenmekte.

Hizb-ul Mücahideen lideri Mevlevi Syed Selahaddin Afganistan ve Hindistan’daki cihadi çalışmalara desteği açıkça ortada. 2012 Temmuz ayında yaptığı bir konuşmada Müslüman Pakistan’ın ABD ve İsrail istihbaratının bir kurbanı olduğunu söylemiş ve Afganistan’daki cihadı sürdürmek için bağış ve silah kuşanmak üzerine bir konuşma yapmıştı. Ravalpindi’de verdiği konferansında onun askerlerinin ABD’ye karşı cihad etmekte olduğunu belirtmişti.

Mevlevi Syed Selahaddin “Pakistan ve Afganistan ABD ve İsrail işbirliğinin hedefi. Savaşçılarımız Pakistan’ı kendi coğrafi sınırları içerisinde savunmakta. Güvenliğimiz ve İslami kimliğimiz tehlike altında. (…) Biz Keşmir’de savaşıyoruz. Terörist diye etiketlenmek bizim umurumuzda değil. ABD ve onun destekçileri ile savaşmamız için terörist diye etiketleniyor isek biz bundan gurur duyarız” demişti.

Hizbul Mücahidin askeri emiri Burhan Wani:

CnLpt3rXYAEHmU5

Cm7xczYVUAMdkZh

Cm3enlpWIAAUmRN

Cm_YepKWYAAMpPe

Şehid komutan Burhan Wani’nin Keşmir’deki cenazesi Hint rejimine karşı Müslümanların gövde gösterisine dönüşmüştü:

wani

CnAmjssWIAAJi4r

CnWQBghXYAA8x62

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hint Yarımadası El Kaidesi’nden Urduca yeni video

Hint Yarımadası El Kaidesi’nin (AQIS) Urduca hazırladığı yeni videoyu ilginize sunuyoruz. 2014 yılında Eymen ez …

Rusya Libya’ya müdahale için Mısır’a askeri yığınak yapmaya başladı

Habertürk’te yer alan habere göre Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran …