Çarşamba, 24 Mayıs 2017

İslam düşmanı Donald Trump, resmen ABD başkan adayı oldu

1

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin nihai başkan adayı ‘İslam düşmanı’ olarak tanımlanan Donald Trump oldu.

AA’da yer alan habere göre Trump’ın adaylığı, Ohio eyaletinin Cleveland kentinde devam eden Cumhuriyetçi Parti’nin Ulusal Kongresi’nde bu akşam resmiyet kazandı.

Parti aday adaylarından birinin kesin adaylığı garantilemesi için toplam 2 bin 472 delege sayasının yarısından bir fazlasını hanesine yazdırması gerekiyordu.

Kongrede bu akşam yoklama usulüyle yapılan oylamada Trump, adaylığına resmiyet kazandıracak bin 237 delegeye çok rahat ulaştı.

Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. babasının salt çoğunluğa memleketi New York’taki delegelerin desteğiyle ulaştığını anons etti.

‘Her şeyden önce Amerika gelecek’

Adaylığının resmileşmesinin ardından Trump, Twitter hesabından, “ABD Başkanlığı için Cumhuriyetçilerin adayı olmak büyük bir onur. Çok çalışacağım ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağım. Her şeyden önce Amerika gelecek.” paylaşımında bulundu.

 

‘Amerika’yı yeniden büyük yapalım’

16 Haziran 2015’te Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adaylığını resmen açıklayan Trump, “Amerika’yı yeniden büyük yapalım” mottosuyla kampanyasını yürüttü.

1 Şubat’ta Iowa’da başlayan ön seçim sürecinde Trump, toplamda bin 542 delegenin desteğini kazandı ve 36 eyalette rakiplerini geride bıraktı.

 

İslam karşıtı söylemleri

Trump, hemen her konudaki söylemleriyle tartışma konusu olan ve Amerikan medyasının gündeminden düşmeyen bir isim oldu. Özellikle Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması ve ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi önerileriyle tüm dünyada tartışılan Trump, dış politikadan uluslararası ticari anlaşmalara kadar birçok konudaki farklı açıklamalarıyla sıkça gündem oldu.

ABD’de başkanlık seçimleri 8 Kasım’da yapılacak.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Musul’da bir ayda 4 bin sivil hayatını kaybetti

Irak’ta Musul kent merkezinin batı yakasının IŞİD’den  alınması için şubat ayında başlatılan operasyonda şu ana …

Feylakur-Rahman’ın Drone ve Gopro kamerasından Şam-Cobar cephesi görüntüleri

Üç gün önce Tahrir Şam, Ahraruş Şam ve Feylakur-Rahman öncülüğünde gerçekleştirilen Şam saldırılarında “Allah’ın kulları Cobar’da …