Pazartesi, 26 Haziran 2017

İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı PKK ve Esed sempatizanı!

1

İngiltere’de Dışişleri Bakanlığı görevine atanan Boris Johnson, Londra Belediye Başkanlığı döneminde PKK’ya sempati duyduğunu açıkça bildirmişti.

İngiltere’de Dışişleri Bakanı olarak atanan Boris Johnson’un PKK’ya sempati duyduğunu vurguladığı bir demeci ortaya çıktı. İngiltere’de yayın yapan ITV haber kanalına geçtiğimiz yılın Kasım ayında konuşan Boris Johnson, İngiltere hükümetinin PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmesine rağmen ‘PKK’ya sempati duyuyorum’ ifadesini kullanmıştı. Johnson ayrıca, PKK/PYD’ye katılırken Londra Havalimanı’nda yakalanan bir kadın için de ‘Umarım yargı absürd bir ceza vermek yerine duyarlı bir yaklaşım sergiler” şeklinde konuşmuştu.

“Radikal Müslüman ailelerin bebeklerine el konulsun”

İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı Johnson, Londra Belediye başkanlığı döneminde “radikalleşme tehlikesi olan Müslüman çocukların devlet tarafından koruma altına alınmasını gerektiği” ifade eden bir yazı paylaşmıştı.

Tepkilere neden olan Johnson, radikalleştirmenin çocuk tacizi gibi bir şey olduğunu savunmuş, “Yetkililerin tıpkı taciz olaylarında olduğu gibi müdahale etme ve çocukları koruma altına alma yetkisi olmalıdır” demişti.

Sadece PKK’yı değil, Esed’i de destekliyor

Boris Johnson, Suriye iç savaşında da Esad’la müzakere edilmesi gerektiğini düşünüyor. Palmira’nın IŞİD’ten geri alınması üzerine Johnson Beşar Esad hükümetine övgüler yağdırarak ‘Bravo Esad’ ifadelerini kullanmıştı.

‘İsrail tek demokratik ülkedir’

Johnson, İsrail’in Filistin işgalini destekleyen siyasetçiler arasında bulunuyor. İngiltere’deki İsrail’i boykot çağrılarını eleştirerek, “Bütün söylenenlere rağmen İsrail, Ortadoğu’daki tek demokratik ülkedir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Ali Kemal’in torunu

İki dönemdir Londra Belediye Başkanlığı’na seçilen Muhafazakar Parti üyesi Boris Johnson’ın büyük büyükbabası ünlü bir Türk. Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri Bakanı olan Ali Kemal’in öz torunu Stanley Johnson’un oğlu.

Birçok tarih kaynağında İngiliz Muhipleri Derneği üyesi ve İngiliz mandasının destekçilerinden biri olarak geçen Ali Kemal, sert bir Milli Mücadele karşıtıydı. Aynı zamanda bir gazeteci olan Ali Kemal, bu karşıtlığını yazılarına da yansıtıyordu. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Ankara hükümetine bağlı bir grup tarafından İstanbul’da berber dükkanından kaçırılan Ali Kemal çıkarıldığı Ankadra yolunda, İzmit’te bir grup tarafından linç edilerek öldürüldü. Ali Kemal’in ölümünden sonra İngiliz eşinden olan çocukları İngiliz vatandaşlığına geçmişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ …

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …