Pazartesi, 26 Haziran 2017

Halep hastaneleri ateş altında

IMG_20160727_150436
Yıllardır süren hava saldırıları Halep vilayetinin sağlık kurumlarına çok büyük darbe vurdu. Muhalif kontrolünde olan Halep doğusundaki 8 hastanenin 5’i moloz yığını haline gelmiş durumda. Temel sağlık ihtiyaçları dışında sunulabilecek hizmet neredeyse kalmadı.

Halep hastanelerine karşı düzenlenen en son saldırı Cumartesi günü geldi. Rejim ve Rus hava kuvvetlerinin bomba yağmuruyla muhaliflerin kontrolündeki Şaar bölgesindeki beş hastane ve kan bankası büyük zarar gördü. Şaar bölgesindeki hastanelerde ön saflarda savaşırken yaralan mücahidlerin tedavileri yapılıyordu.

Özgür Halep Sağlık Kurulu müdürü Abdelbasset İbrahim: “Halep’te kadın ve çocuk hastaneleri de hedef alınıyor ve o hastanelerde mücahidlerin tedavisinde de kullanılmıyor.”

Bu ay başında Esed rejimi ve müttefik güçleri Halep’e uzanan son yol üzerinde bir ateş hattı oluşturdu. Bu yol muhalif kontrolünde olan 64 bölgeye ulaşım sağlayan kritik bir noktada. Suriye’nin en yoğun nüfuslu kuşatılmış bölgelerinden biri haline gelen 300.000 insanın yaşadığı büyük bir alan.

Bölgedeki sağlık görevlileri, hastanelere karşı yapılan rejim saldırılarının Mayıs ayı sonlarından itibaren arttığını vurguluyor. Dr. Abdelbasset İbrahim, son 3 ayda Halep’te bombalanmamış tek hastanenin olmadığını belirtti. Halep sağlık görevlisi olan Ahmed Suwaid, mücahidlerin tedavileri için şehir dışına sevkedildiği ve bunun sürekli bombardıman altında olan bir bölge olduğu için oldukça tehlike arz ettiğini söyledi.

Hastaneler her an bombaların hedefi olabileceği için hastaları hazır oldukları anda mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde şehir dışına sevkettiklerini söyleyen, El Hekim Çocuk Hastanesi’nde yönetici olarak görev yapan Abdulrahman El Muhammed, Cumartesi günü hastaneye yapılan saldırının ardından tüm kapı ve pencerelerin ve ekipmanların harap oldugunu belirtti. Yoğun bakım ünitesinde yatan 2 günlük bir bebeğin de ne yazık ki hayatını kaybettiğini söyledi.

Özgür Halep Sağlık Kurulu müdürü Abdelbasset İbrahim:”Halep’in muhalif kontrolünde olan bölgelerinde sadece 30 doktor kaldı ve devam eden hava saldırıları yüzünden bu durumla başa çıkamaza geldiler.”

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …