Pazartesi, 26 Haziran 2017

El Kaide’nin 2 numaralı ismi Ahmed Hasan Ebu Hayr el-Mısri, Usame’nin damadı

65Bugün Nusret Cephesi ve Suriye’deki cihad hakkında önemli bir konuşması yayınlanan Dr. Eymen Zevahiri’nin nâibi/yardımcısı Ahmed Hasan Ebu Hayr hakkında kısa bir bilgiyi siz okuyucularımıza sunuyoruz:

Ahmed Hasan Ebu Hayr Mısırlı El Kaide gazilerinden ve Şeyh Usame’nin damatlarındandır.

2003’te İran tarafından Belucistan bölgesinde yakalandı. 2008 yılında mücahidler, İran’ın Peşaver’de bulunan konsolosluğunun ticari ateşesini kaçırmayı başardılar. Böylelikle mücahidler bu adam karşılığında şeyh Usame’nin kızı İman ve diğer damadı Ebu Geyt’i esir değişimi ile kurtardılar.

2013’te bu sefer Yemenli mücahidler İran’lı diplomat Nur Ahmed Nikbah’ı kaçırmayı başarabildiler, böylelikle el Kaide’nin 5 faal üyesi esaretten kurtarılmış oldu. Bunların isimleri şöyledir; Sayf Al-Adel, Abu Muhammed Al-Mısri, Ahmed Hasan Ebu Hayr Al-Mısri, Halid Al-Aruri and Sari Şihab. Ayrıca salınmalarının ardından bu 5 el Kaide üyesinin Suriye’ye gittiği rapor edilmekte. Nusret Cephesi’nin medya kolu Al Minarat Al Bayda (Beyaz Minare) yayınladığı bu sesli mesajında ortalıkta dolanan bu iddiaların doğruluğunu onaylamış gibi gözüküyor.

IŞİD, bu kişilerin Suriye’de olabileceklerini eğer kendi topraklarına girmeye çalışırlarsa engelleneceklerini, kendi askerlerinin bu beş El Kaide gazisini IŞİD topraklarına asla sokmaması yönünde beyanatta bulunmuştu. IŞİD’in bu sert beyanatı bu kıdemli el Kaide mücahidlerinin IŞİD’in askerleri üzerinde eğer irtibata geçilirse nasıl büyük bir etki bırakacağını açıkça gösteriyor.

El Kaide’nin 2 numaralı ismi Ahmed Hasan Ebu Hayr el-Mısri’den Nusret Cephesi ve Suriye’ye mesaj (Video çeviri)

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Azez’de bombalı araç saldırısı: 3 ölü, 10 yaralı (Foto Galeri)

Suriye’nin Azez ilçesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10 …

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …