Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Eğitim Hizbullah’tan, para İran’dan: Suriye’deki Afgan Şii birliği Fatimiyyun Tugayı

dddSuriye’de zalim Beşar Esed hükümeti için savaşmak amacıyla İran tarafından kurulan Fatımiyyun birlikleri Şii Afganlardan oluşuyor, bunların çoğunluğu İran’a yerleşmiş mülteciler ve az bir kısmı da Afganistan’dan geliyor.

Fatımiyyun Suriye’deki Şii türbelerini özellikle de Şam’daki Seyyide Zeyneb türbesini korumak için cihad çağrısında bulunduğu için bazen kendilerinden “türbe muhafızı” diye de söz ediliyor.

İran medyası Afgan savaş zayiatlarını duyurmaya 2013’te başladı. İran medyasının iddiasına göre Fatımiyyun geçen sene bir tugaydan bir tümene yükseltildi, ancak aktif savaşçı sayısının 10000’den az olduğu tahmin ediliyor. Yine İran medyasına göre en az 383 Fatımiyyun üyesi Suriye’deki çatışmalarda öldürüldü. Afgan savaşçılara yönelik medyada çıkan haberler artık İran medyasında sıradışı olarak görülmüyor, özellikle Meşhed ve Kum gibi Afgan nüfusun yoğun olduğu yerlerde.

İran Devrim Muhafızları bağlantılı İran medyası Tasnim, 12 Haziran’da Lübnan Hizbullah’ının Afgan Fatımiyyun özel kuvvetlerinin eğitimindeki rolüne yönelik bir makale yayınladı.

Tasnimin haberine göre Fatımiyyun güçlerinden bir grup daha geçtiğimiz günlerde özel eğitim ve ileri askeri taktik kursunu tamamladı. Bu birlikler diğer normal Fatımiyyun kuvvetleriyle birlikte şu anda sahadalar ve Sünni bölgelerde birçok katliamdan sorumlular. Bu özel kuvvetler Suriye’nin çeşitli bölgelerinde konuşlandırıldı. Bunların Afgan ve Lübnanlı eğitimcilerden ileri kanas taktik eğitimi aldıkları da bilgiler arasında.

Fatimuyyun Tugayları gibi paralı askerler Esed için son can simidi. Çünkü önce Esed ordusu, sonra da yardıma gelen Hizbullah ve İran orduları büyük kayıplar verdi ve yıprandı. Dünyanın dört bir yanından getirilen Şii paralı askerlerin de büyük kayıplar verdiği bu son dönemde savaşma motivasyonlarını tamamen kaybettikleri bildiriliyor.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …