Perşembe, 19 Ocak 2017

Basayev ve Hattab ile Rus konvoyuna saldıran Çeçen mücahidlere 17 yıl sonra hapis cezası

maxpayna_HATTAP_VE_BASAYEVÇeçenya’nın Yüksek Mahkemesi, 1999 yılında direnişçilerin liderleri Şamil Basayev ve Emir Hattab öncülüğünde Rus askeri konvoya saldırıya katılan üç Çeçen vatandaşı hakkında hapis karar verdi.

Sözkonusu saldırıda 15 Rus askeri ölmüş 28 asker de yararlanmıştı.

Rus TASS ajansında yer alan habere göre, saldırıya katılan Valiev yedi yıl, Bataev sekiz buçuk yıl ve Amangaziev dokuz yıl hapis cezası aldı. Mahkemenin kararında Valiev’in ağır hastalık durumunu dikkate aldığı ve ayrıca saldırıdan görülen manevi zararlar için tazminat kararı aldığı belirtildi.

TASS ajansına konuşan ismı açıklanmayan FSB yetkilisi “Olayın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen, Rus istihbaratı FSB tarafından 2015 yılında gözaltına alınan Bataev, Valiev ve Amangaziev’in suçu ispat edilmiştir” dedi.

Interfax ajansında yer alan  habere göre ise üç Çeçen direnişçi Rusya Ceza Kanunu’nun 317 maddesi (güvenlik elamanlarına suikast) ve 209 maddesi (eşkıyalık suçlarından) suçlu bulundu.

Çeçen direnişçilerin komutanları Basayev ve Hattab sırasıyla 2006 ve 2002 yılında şehid edilmişti.

Dünya Bülteni

BU HABERLER DE VAR!

Dağıstanlı mürtedler artık ana okullarına musallat oldu!

  Dağıstan’daki kaynakların bildirdiğine göre;başkent Şamilkale(Mahaçkale)’nin Vengerskih Caddesi’nde bulunan bir anaokulu, “Aşırıcılıkla Mücadele Departmanı”çetesine bağlı …

Çeçenistan’da Çatışma ve Toplu Tutuklamalar! (+18 Foto Galeri)

Çeçenistan’ın doğusunda yer alan Kurçaloy İlçesi’nin merkezinde çatışma meydana geldiği bildirildi.Yerel kaynaklar, bölgede oldukça şiddetli …