Pazar, 28 Mayıs 2017

Bakan Çavuşoğlu: ‘Fethullah Gülen iade edilmez ise ABD – Türkiye ilişkileri bozulur’

 

12

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gülen iade edilmezse, Türkiye – ABD ilişkileri olumsuz etkilenir” açıklamasında bulundu.

‘Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olacak’

Kamudaki görevden ihraç edilmelere de değinen Çavuşoğlu, “Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olacak” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu kurum ve kuruluşlarında Gülen cemaati bağlantılı kişilerin tespitine ilişkin soruşturmaların Dışişleri Bakanlığı’nda da yürütüldüğünü, büyükelçi düzeyinde görevden almalar olacağını söyledi.

‘Bakanlığa giriş soruları çalındı’

Habertürk kanalında konuşan Çavuşoğlu, bakanlığa giriş sınavı sorularının çalınarak sızmalar yaşandığını belirterek, “Bizim sınavlar normalde kompozisyon usulü olur. Fakat belli dönemlerde çoktan seçmeli sorular sorulmuş, bakanlık tarihinin en zor soruları sorulmuş. Yanıtlar bazı adaylara verilerek bakanlığa sızmalar olmuş” dedi.

Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olacağını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Biraz sonra bakanlığa geçeceğiz, çapraz yoklamalar yaptık. Hata payımızı indirmek için titiz çalışıyoruz. Yeni ihbarlar geliyor, değerlendiriyoruz. Dışarıdan geri çekeceğimiz alt düzey memurlar da olacak” diye konuştu.

‘İlişkilerimizi ister istemez etkiler’

15 Temmuz darbe girişimini planladığı iddia edilen, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için ABD’li siyasetçi ve yargı mensuplarıyla görüşeceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “ABD’nin Gülen’i iade etmemesi durumunda ne olur?” sorusuna “Kötü senaryoyu düşünmek bile istemiyoruz” diyerek yanıt vermeye başladı.

Çavuşoğlu, eğer Gülen iade edilmezse, Türkiye – ABD ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini ifade etti:

“Bu olumsuz senaryoyu düşünmek bile istemiyoruz. Vatandaşımız buna tepki gösteriyor. Bu da şunu gösteriyor, Türkiye’de ABD karşıtlığı artmaya başladı. Bunun da ne ülkemize ne ilişkimize faydası var. Biz bunu dengelemeye çalışıyoruz ama vatandaşımızın hissiyatını da görüyoruz. Dolayısıyla kötü senaryoyu düşünmek istemiyoruz. Ama darbe basit bir şey değil. ABD, Gülen’i iade etmezse ilişkilerimizi ister istemez etkiler.

Düşünün, ABD’de darbe girişiminde bulunan bir terör örgütünün başı bizde yaşıyor. ABD istiyor Türkiye vermiyor. ABD bu konuda ne hissederse, ne düşünürse biz de aynı şeyi hissederiz. Saldırının küçüğü büyüğü, iyisi kötüsü olmaz.”

ABD ve Avrupa ülkelerinin, darbe girişimi sonrası Türkiye’de kamudaki açığa almalar ve gözaltılar nedeniyle ilettiği endişelere de değinen Çavuşoğlu, “Hayatında darbe görmemiş ülkeler bize ders veriyor. Avrupalı dostlarımıza da işin özünü anlatacağız.” dedi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …