Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Avustralya’da ıslahevindeki çocuklara işkenceye soruşturma

ııAvustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, ülkedeki bir ıslahevindeki çocuklara işkence yapıldığına dair görüntülerin yayınlanması üzerine konuyla ilgili soruşturma talimatı verdi. Avustralya Yayın Kurumu ABC’de yayınlanan bir programda, gardiyanların ıslahevindeki çocuklara fena muamelesini gözler önüne seren görüntülere yer verildi.

Northern Territory eyaletindeki Don Dale ıslahevinde kaydedilen görüntüler için Turnbull, “Her Avustralyalı gibi ben de şoke oldum.” ifadesini kullanarak konuyla ilgili soruşturma talep etti.

Turnbull, soruşturmanın, eyalet yönetimiyle işbirliği içinde kraliyet komisyonu tarafından yürütüleceğini, ıslahevinde yaşananların derinlemesine araştırılacağını vurguladı.

Islahevinde çekilen görüntülerde 13 yaşından itibaren iki sene boyunca hücrede tutulan bir çocuğun gardiyanlar tarafından zorla soyundurulduğu, bir diğer görüntüde hücrede elleri, ayakları bağlanarak yaklaşık iki saat boyunca sandalyede oturtulan bir çocuk dikkati çekiyor. Northern Territory eyaletinin Başbakanı Adam Giles de olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek soruşturma komisyonunun kurulmasını desteklediğini belirtti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hint Yarımadası El Kaidesi’nden Urduca yeni video

Hint Yarımadası El Kaidesi’nin (AQIS) Urduca hazırladığı yeni videoyu ilginize sunuyoruz. 2014 yılında Eymen ez …

Rusya Libya’ya müdahale için Mısır’a askeri yığınak yapmaya başladı

Habertürk’te yer alan habere göre Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran …