Pazar, 28 Mayıs 2017

Akıncılar Üssü’nde yaralanan Zorova: “Askerin çoğu emirleri uygulamadı, onlar da öldü”

resized_7bd13-beaf67b5cnjovrvweaao73u15 Temmuz darbe girişimcilerinin Ankara’da bazı yerleri bombaladıkları F16 uçakları Akıncılar Üssünden kalkıyordu. 70 yaşındaki Mustafa Zorova da Kazan’dan Akıncılar’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı önüne giderek darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşlardan biriydi. Bacağına üç kurşun isabet etmesi nedeniyle Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında tutulan Zorova, 15 Temmuz gecesi yaşananları Anadolu Ajansı’na anlattı.

Kazan’da evinde otururken “Hükümeti deviriyormuş askeriye, Menderes gibi. Vatanını seven, Tayyip’i kurtarmaya gidiyor” sözlerini duyması üzerine ilçeden yüz kişiyle yola çıktıklarını belirten Zorova’nın tanıklığı şöyle:

“Gittiğimizde askerler oradaydı 50-60 tane. Bizi görünce içlerinden rütbeli biri, ‘Ne arıyorsunuz burada’ dedi. Ben ‘Askerler hükümeti deviriyormuş’ demedim, ‘Askerler hükumeti kurtarıyorlarmış da onun için geldik’ dedim. O da ‘Demek ki bizi öldürmeye geldiniz siz’ dedi. Sonra askere ‘diz çök, doldur, kapat’ dedi. Askeri bir o yana, bir bu yana tarattı. Askerin çoğu da uygulamadı, onlar da öldü. Biz oraya giderken birden vuracaklarını bilmiyorduk, biz de bir şey yaparız diye gittik. Maalesef biz boş gittik. ‘Doldur, kapat, diz çökün’ deyince kimse kalmadı. Ancak ölmeden önce Allah diye bağırdılar.”

Kendisini rütbeli birinin vurduğunu, erler tarafından yaralanmadığını bildiren Zorova, “Askere, vurulduktan sonra ‘Ben sizin dedenizim’ dedim. ‘Ne yapayım amca, yapacağım bir şey yok’ dedi ama sonra kemerini çıkardı belinden, kanı durdurmak için bacağımı sıktırdı. ‘Amca bu yarayla ölmezsin, korkma’ dedi. ‘Ambulans çağır’ dedim. ‘Yapacağım bir şey’ yok dedi. Sürünmeye başladım. Kimden tutunduysam ses yok, hepsi ölmüş. Daha sonra ambulans çağırdı o asker ama o dediğim binbaşı ambulansçılara da silah doğrulttu. O arada bayıldım. Ne olduğunu bilmiyorum. Ama bir asker o binbaşının üstüne atladı G3’ü aldı elinden ama o asker de öldü mü bilmiyorum” dedi.

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …