Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Ahraruş Şam’dan Menbic katliamı açıklaması: “Koalisyon uçakları Sünni halka katliam yapıyor!”

ahraruş şamABD’ye ait savaş uçakları IŞİD karşıtı Koalisyon bünyesindeki operasyonda Menbic’in Tuhar köyüne düzenlediği hava saldırısında katliam yaptı. En az 160 sivil bu saldırıda hayatını kaybetti.

Ahraruş Şam İslami Hareketi bu katliamı kınayan bir beyanat yayınladı. Küresel Analiz sizlere çevirisini sunar:

* * *

“Koalisyon uçakları 18 temmuz 2016’da terörist PKK örgütüne bağlı Suriye Demokratik Güçleri’nin kuşattığı IŞİD işgalindeki Menbic şehrini hedef alarak aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 100’den fazla sivili öldürdü. Ahraruş Şam İslami Hareketi terörist PKK’nın kolu SDF militanlarının şehri kontrol altına almak için düzenlediği bu saldırıyı kınamaktadır, saldırının tüm sorumluluğu koalisyon güçlerinindir.

Bu saldırılar aylardır süren ve IŞİD militanları ile siviller arasında ayrım gözetmeyen askeri operasyonlardan sadece bir tanesidir. Bu operasyonlar uluslararası toplumun sessizliği ile aklanmakta ve kadın, çocuk yaşlı yüzlercesinin şehadeti ile sonuçlanmakta. Tüm bunların hepsi bölgede Sünniler, Türkler ve Araplara yönelik etnik bir temizliğin olduğu yönündeki kanıları güçlendirmekte.

Bizim Koalisyon’dan önce de savaştığımız IŞİD koalisyonun peşini bırakmayacak, sabıkalı militanlar insanlarımızın öldürülmelerinin meşrulaştırılması tarafından desteklenmekte ve biz şunu belirtiriz ki; asıl suç, Irak Sünnilerine uygulanmış etnik ve mezhepsel temizliğin aynısının Suriye’de tekrarlanıyor olmasıdır. Biz insanlarımıza yapılan katliamlar ve sürgünlerle ilişiği olan, SDF ve onun saflarında çatışan tüm oluşumları uyarıyoruz. Biz bölgede bulunan Arap ülkelere, bölgesel güçlere, uluslararası yapılar ve organizasyonlara Irak’ta yaşanmış trajedinin Suriye’de de yaşanmaması adına insanlarımızı korumak için acil müdahaleye çağırıyoruz. IŞİD ve PKK katillerinin kontrolü altında yaşayan Arap ve Türkmenler için onları katillerinden, sürgünlerden korumalarını ve acil lojistik destek verilmesini, yaralı ve hastaların tedavileri için acil koridorlar açılmasını talep ediyoruz.”

photo_2016-07-20_17-31-44

Tercüman: Musab Demirci

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …