Pazartesi, 26 Haziran 2017

Adım adım kaybedilen Halep – 2013 ile 2016 haritalarının karşılaştırılması

090Halep 18 gündür muhasara altında. Esed rejiminin Halep’in kuzeyindeki muhaliflerin tek çıkış noktası stratejik Kastillo yolunun kontrolü sağlamasından dolayı durum daha da kötü bir noktaya gidiyor.

İran, Irak ve Hizbullah milislerinin yardımıyla Kastillo yolunu kontrol altına alan Esed yönetimine bağlı çetelerin Halep’i 4 koldan kuşattığını ifade eden kaynaklar, Halep merkezin diğer vilayetlerle bağlantısının tamamen koptuğunu aktardı.

Halep’te şu an Muhalifler kuşatma altına alınsa da 2013 yılında durum tam tersiydi ve Esed rejimi kuşatma altındaydı. 2013 yılında IŞİD’in Muhaliflerden kopması ve fitnenin başlaması ile Muhaliflerin Esed’i şehirden atmak için hazırladığı büyük Halep operasyonu askıya alınmıştı. O günden bu yana Şeyh Neccar sanayi bölgesi, Kuveyris havaalanı çevresi, Halep Cezaevi ve çevresi ve diğer stratejik bölgeler Esed’in eline geçti. Esed’in Nubl ve Zehra’ya varması ile daha büyük bir üstünlük elde etti. Bu süreçte Muhaliflerin İdlib’i fethetmesi gibi büyük bir başarının da olduğunu hatırlatmak gerek.

Rejim güçlerinin yanı sıra Rus uçaklarının da sık sık saldırı düzenlediği Kastillo yolu, Suriye’deki en tehlikeli çatışma bölgeleri arasında gösteriliyordu. Savaştan önce 5 milyon kişinin yaşadığı Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep, rejim güçleri ve Muhalifler arasında ikiye bölünmüş durumda. Kentin Muhaliflerin kontrolündeki doğu kısmında 300 binden fazla insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

2013 yılında Halep’teki durum:

-Yeşil: Muhalifler

-Sarı: YPG

-Kırmızı: Esed

41

2016 yılında şu an Halep’te durum:

-Yeşil: Muhalifler

-Sarı: YPG

-Kırmızı: Esed

-Siyah: IŞİD

42

“Eğer bir yara aldıysanız, o kavme de benzeri bir yara değmiştir. İşte o günleri biz onları insanlar arasında devrettirip dururuz. Bu, Allah’ın iman edenleri belirtip ayırması ve sizden şahidler (veya şehidler) edinmesi içindir. Allah, zulmedenleri sevmez” (Ali İmran 140)

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …