Çarşamba, 24 Mayıs 2017

20 yıl Türkiye’de irşad çalışmaları yapan Ebul Kayyim eş-Şami Halep’te şehid düştü

fffSuriye’de ilim ve cihad ile meşgul olan Ebul Kayyim eş-Şami’nin şehid (inşallah) olduğu bildirildi. Ketibetul Sabikun’dan yapılan açıklama şu şekilde:

20 yılı aşkın zamandır Türkiye’de Selefi menhecin bilinmesi adına mücadele veren Şeyh Ebul Kayyim eş-Şami şehit oldu.

Ebul Kayyim eş-Şami Suriye vatandaşı olup Hafız Esed’in rejimine karşı gelmiş, bu sebeple Türkiye’de yaşamak durumunda kalmıştır. Afgan cihadını desteklemiş Selefin menhecinin Türkiye’de yayılmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Davet ve irşad çalışması yaparak öğrenciler yetiştirmiş, bu çalışmaları sırasında Türkiye Devleti tarafından 12 yılı aşkın bir süre hapse mahkum edilmiştir.

İslamî Cihad Örgütünü kurmak ve yönetmekten suçlanmıştır. Suriye Cihadının başlamasının ardından Suriye’ye geçerek muhaliflerin oluşturduğu Nusret Cephesi’nin de içinde bulunduğu Hey’etüş Şer’iyye kurumunda, Halep Mesekin Henenu bölgesinde mahkemede görev almıştır. Daha sonra Güney Halep Zirbe Mahkemesini kurmuş ve yönetmiştir. Dart İzze’de 2. bir mahkeme kurarak başkanlık görevi yapmış, Ketibetu Menhecus Selef isimli grubu yönetmiştir.

Devle cemaati Nusret Cephesi’nden ayrılırken IŞİD’in ba’ği olduğuna dair ve yol kesenlerle savaşmanın caiz olduğuna dair bir de fetva yayınlamıştır. Şeyh Ebul Kayyim; sert, disiplinli ve ilkeli çalışan birisiydi. Selefin menhecine ve cihad yoluna çok sıkı bağlıydı. Daha pek çok hizmetlerde bulunmuş ve çok gayretliydi. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Şeyh tedavisinin ardından yenileyen iç kanama durdurulamamış olması sebebiyle şehit (inşAllah) olmuştur.

Vermiş olduğu mücadelelerden ve hizmetlerinden dolayı minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Allah’tan kendisini başlamasını ve merhamet etmesini diliyoruz.

Kendisini minnet ve şükranla anarız. Allah şehadetini kabul etsin mekanı cennet olsun. Allahumme amin amin amin…

Oğlu Kayyim’i de Afgan cihadında şehit veren Şeyh Ebul Kayyim eş-Şami için bütün kardeşlerimizden, Rabbim şehadetlerini kabul etmesi için dua bekleriz.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …