Cuma, 26 Mayıs 2017

YPG – ABD ortak operasyonu Menbic’te son durum – 8 Haziran

4434YPG – ABD ortak operasyonu olan Doğu Halep Menbic bölgesine saldırı devam ediyor. ABD hava kuvvetlerinin de yoğun bombardıman desteği verdiği YPG Menbic’i kırsalını alarak şehir merkezini kısmen kuşatma altına aldı.

Dün gerçekleştirilen saldırılarda Menbic – Cerablus arası ana yol YPG’nin eline geçmişti. Medyadaki YPG söylemleri Menbic’e herkesi odaklandırsa da Cerablus da aslında kısmen kuşatma altına girmiş oldu. Çünkü IŞİD’in elindeki Cerablus’un kuzeyin Türkiye, doğusu Fırat, artık güneyi de YPG’nin elinde.

photo_2016-06-06_17-12-55

ABD uçaklarının hava desteğinde ilerleyen çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin, dün Menbic’in kuzeydoğusundaki stratejik öneme sahip Kaberca bölgesini IŞİD’den temizleyerek Menbic kentine 4 kilometre mesafeye ulaştığı bildirilmişti. YPG militanları bugün de ilerleyerek Menbic kırsalında çekilen IŞİD mevzilerini ele geçirdi.

ABD tarafından dün gerçekleştirilen açıklamada, daha önce IŞİD’in kontrol ettiği 344 kilometrekarelik bölgenin çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirildiği belirtilmiş, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun da Menbic’teki operasyona destek için 105 hava saldırısı düzenlediği açıklanmıştı.

+

Menbic’in kırsalında hava desteğiyle ilerleyen YPG kuvvetleri Menbic’in şehirdışına yerleşmeye başladı. IŞİD Doğudaki köylerdeki birimlerini boşaltarak şehir merkezine çekti. YPG’nin ilerlemesini yavaşlatmak için ise IŞİD bombalı araç saldırılarını kullanıyor. Doğudan gelen saldırıları IŞİD geri püskürtse de şehrin Kuzey, Güney ve Doğudan YPG tarafından sarıldı. Batıya açılan Bab şehrine doğru olan yol ise açık. YPG bu yolu kapatmayarak IŞİD savaşçılarının Batı’dan kaçmasını ve şehri boşaltmasını düşünüyor olabilir. IŞİD ise köylerdeki kuvvetlerini de çekerek Menbic’i savunma pozisyonuna geçti.

CkcZ5BYXAAAltcO

Menbic operasyonu Türkiye’de de tartışılmaya devam ediyor. Türkiye’nin ilk günden karşı çıktığı bu operasyona ilişkin dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuştu.

Çavuşoğlu, bu bölgeyi “kırmızıçizgi” olarak değerlendirip, YPG güçleri tarafından başlatılmak istenen operasyona daha önceden de olduğu gibi ilk günden karşı çıkarak, operasyonun başlamaması için yürüttükleri diplomasi trafiğini unutarak, “Bölgenin temizlenmesini ve bu bölgenin kapatılmasını en çok biz isteriz. Çünkü bu bölgeden en çok saldırı bize geliyor” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca ABD’nin kendilerine söz verdiğini, bölgede YPG’nin olmayacağını söyledi. Oysaki Menbic’e ilerleyen ordunun yüzde 90’ı YPG’lilerden oluşuyor ve YPG’nin sözde Rojava haritalarında bu bölge de YPG’nin hakimiyeti altında gösteriliyor.

Menbic’in kırsalında YPG’nin hızlı ilerlemesi normal bir durum. Ancak IŞİD çekilmez direnirse Menbic’in alınması çok zor bir durum çünkü şehrin nüfusunun tamamına yakını Araplardan oluşuyor ve YPG hakimiyetine girme taraftarı değiller. Bu nedenle IŞİD de halka silah dağıttı ve kırsaldaki güçlerini çekti. Menbic’in nüfusununn 215 bin olduğu tahmin ediliyor. Bu da Felluce’nin iki katı bir nüfusa tekabül ediyor.

Hazırlayan: Selahaddin Dağıstan

Twitter: @Selahaddin_Dag

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …