Cuma, 26 Mayıs 2017

Medyadaki bilgi kirliliğine dikkat: Menbic ve Felluce’ye girilmedi!

12Türkiye’deki habercilik ulusal düzeyde genelde İngilizce haberlerin çevrilmesi şeklinde veriliyor. Dünyadaki çatışma bölgelerinden aktif ve güncel haber yazımını belli medya holdingleri yaptığından haberleri de aslında bunlar servis ediyor. BBC, CNN, RNN, New York Times ve diğerleri. Genelde hepsinin yaptığı haber görünümlü propagandadır.

Bunların haberi tek elde tutma gücü internetin gelişmesiyle büyük sekteye uğradı, özgün ve özgür medya imkanı doğdu. En önemlisi de cihadi hareketler twitter ve telegram kanalları açarak haber akışını sağladı. Bu girişi yazıyorum çünkü ulusal çapta klasik haber sitelerinin habercilik adı altında propaganda amaçlı yalan haber ürettiğini görmeniz gerekiyor. Defalarca “Bağdadi öldürüldü, Ebu Ömer Şeşeni öldürüldü” haberlerinden bunu anlayabilirsiniz. Bir insan bir kere öldürülür, bunlar ise 3 ayda bir öldürüldü haberi girerler. Merak eden varsa google’da “IŞİD lideri Bağdadi öldürüldü” araması yaparak bu sitelerde duran bu haberleri bulabilir.

Konumuza gelince;

Menbic’e YPG güçleri girmedi, bu kadar kısa sürede giremez de. PKK’nın Türkiye’deki yayın organı bile şehre girmediklerini dün verdiği haberde belirtti:

rtr

YPG şu şartlarda Menbic’i alamaz. Kırsalda hızlı ilerlediler çünkü ABD ağır bombardımanı ve silah yönünden üstün olduklarından IŞİD güçleri köylerden çekildi ve Menbic şehir savunma hattı kurdular. YPG de Menbic’i es geçip etrafını alıp Batı’ya yöneldi. Menbic’in nüfusu 200 bin arasında olduğu kabul ediliyor. Yani Felluce ayarında bir nüfusa sahip. IŞİD’in 3 bin ile 5 bin arasında savaşçısı olduğu kabul ediliyor. Köylerdeki savaşçıların da geldiğini düşünürsek sayı fazlasıyla artar. IŞİD’in şehirdeki Arap halka silah dağıttığını biliyoruz, videolarını yayınladılar. Bu nedenle IŞİD şehir savaşı uzun sürecektir.

YPG de bunu bildiğinden kuşatmayı uzatıp ABD hava bombardımanı ile şehri yormaya çalışacaktır. Ayrıca Kobane’de şehir savaşı deneyimi olan YPG militanları Menbic kuşatmasına getiriliyor. Bunlarla IŞİD’le sokak savaşı yapmayı planlıyorlar. IŞİD savaşçıları ise tam olarak kuşatıldığından savaşarak ölmekle teslim olarak ölmek arasında bir tercihe sahipler. YPG’nin bir hatası da bu oldu. Şehri kuşatmak yerine kuzey, güney ve batıdan kuşatarak doğudan IŞİD savaşçılarının el Bab’a kaçmalarına izin vermeleri gerekiyordu. Şimdi ise kapana kısılan IŞİD savaşçıları “ölümüne” savaşacaktır ve YPG ağır kayıplar verip verip çekilecektir.

YPG şehre saldırmayı erteleyip IŞİD’in bu bölgedeki diğer köylerini almayla da öncelikle uğraşabilir. Çünkü şu bir gerçek ki Menbic kuşatmasını kıracak bir orduyu IŞİD gönderemez. Suriye’deki başkenti Rakka bile kuzeyden YPG, güneyden Esed tehdidi altına artık. El Bab ve Cerablus ise Menbic gibi kuşatılma tehlikesiyle yakında tanışacak. Bir ek bilgi, Menbic’te çok sayıda Türkiye’den ailesiyle gitmiş IŞİD’li bulunuyor. Bunların da aileleriyle kuşatma altında kaldıkları bölgeden gelen haberler içerisinde.

Menbic’in son durumu şu şekilde:

photo_2016-06-13_01-59-38

Felluce için durum daha net.

Iraklı Ordusu ve Şii militanlar IŞİD’in ve Sünni aşiretlerin beraber savunduğu Felluce’ye giremediler. Son birkaç saldırıda Şii militanların ağır kayıplar verilmesi üzerine Irak Şii başbakanı Haydar el-İbadi açıklama yaparak Felluce operasyonuna ara verdiklerini açıklamıştı.Kenti kuşatma altında tutan Irak Ordusu ve destekçisi 11 Şii örgüt şehre güneyden ve kuzeyden girmeye kalkmış, ABD uçaklarının da kendilerini desteklemesine rağmen büyük kayıplar vermişti.

Felluce’deki direnişi kıramayan Irak Şii ordusu kuşatmayı uzatma ve beklemeye karar verdi. Iraklı Şii örgüt liderinden ise medyaya yönelik bir açıklama geldi. Haşd el Şabi’nin en büyük bileşenlerinden Badr Organizsayonu lideri Hadi el Amiri “Siviller kentteyken saldırı düzenlemeyeceğiz” dedi. Sivillerin kenti terk edebilmeleri durumunda ise “Kimsenin bizi engellemesine izin vermeden şehre girer ve şehirdeki cihatçı grupların varlığına son veririz” dedi. Daha sonra da Şii Irak başbakanı Felluce operasyonu komutanını görevden aldı.

Özetleyecek olursak, IŞİD’in gücü ve motivasyonu tükendi, doğrudur. Ama Sünni Arap halkı Şia’ya ve YPG’ye şehirlerini teslim etmeye niyetli değil. Bu nedenle Felluce ve Menbic savaşta dümdüz olmadan kimse “düştü” haberlerine itibar etmesin.

Twitter: @Selahaddin_Dag

Selahaddin Dağıstan

Küresel Analiz

BU HABERLER DE VAR!

4 Mısır askeri Sina’da öldürüldü

Cihad yanlısı gruplarla çatışmaların sürdüğü Mısır’ın Sina bölgesinde, dört asker öldürüldü. Zırhlı araca gerçekleştirilen bombalı …

Makdisi: “önce Tevhid, daima Tevhid”

Filistin asıllı olup Ürdün’de yaşayan ilim adamı Ebu Muhammed el Makdisi’nin tevhidin ön planda tutulmasına …