Pazar, 26 Mart 2017

Esed ordusu Rakka’ya güneyden ilerliyor: Tabka tehdit altında

11Esed ordusunun Rakka harekatı sürdürülürken, ordunun Tabka Hava Üssü’ne 20 kilometre mesafede olduğu belirtiliyor. Esed ordusunun Humus’un doğusundan İtriya üzerinden Rakka’ya varmaya çalışmasının bir sebebi de Rakka’ya kuzeyden YPG’nin saldırması. YPG’den önce Rakka’yı almayı hedefleyen Esed ordusunun yetkilileri yaptıkları açıklamada “gerekirse YPG ile de savaşırız” demişti.

Kırsalda Esed ordusu ilerlese de bir milyona yaklaşan nüfusuyla Rakka’nın merkezini almaları şu an için olası görülmüyor.

Rasafi kavşağını ele geçiren Esed ordusunun, Rakka’ya ilerleyişini sürdürdüğü bildiriliyor. Rus ve Esed hava kuvvetleri onlarca kez bugün bombardıman yaparak Esed ordusuna karadan yol açmaya çalıştı.

Esed ordusu Muselles er-Resafe bölgesini ve petrol ve gaz kuyularının bulunduğu Mufarrık er-Resafe bölgesini kontrol altına aldı.

Tabka Hava Üssü’ne 20 kilometre mesafede olan ordunun, Rakka’ya varmasına da 60 kilometre olduğu söyleniyor. Esed çetelerinin son ilerlemeleriyle birlikte Rakka’daki IŞİD petrol kuyularını vurabilir hale geldiği ve IŞİD üzerindeki baskıyı artırdığı aktarılıyor.

IŞİD’in birliklerini Rakka’ya doğru çekmesi nedeniyle Palmira’nın doğusundaki Talila’nın da Esed ordusu tarafından ele geçirildiği bildiriliyor. Esed ordusunun bölgede petrol bakımından zengin olan Arak ve T3 Hava Üssü’nü almayı hedeflediği belirtiliyor.

Kuzeyden YPG’nin, güneyden Esed’in saldırı tehdidi altındaki Rakka vilayeti:

photo_2016-06-10_02-14-54

Hazırlayan: Selahaddin Dağıstan

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …

Tartışmaların odağındaki isim Şeyh Said kimdir?

1865 yılında Elazığ’da doğan Şeyh Said, özellikle son günlerde tartışma konusu oldu. Bazı çevrelerce isyancı, …