Perşembe, 19 Ocak 2017

Taliban’ın Yeni Lideri: “Şeriat Gelinceye Kadar Cihad Devam Edecek”

Taliban’ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur, Afganistan’a şeriat gelinceye kadar “cihadın devam edeceğini” açıkladı.

Kararların şeriat çerçevesinde alınacağını bildiren Mansur, buna şu anda hükümetle devam ettirilen barış görüşmelerin de dahil olduğunu açıkladı, Taliban hakkında çıkan söylentilere prim verilmemesi çağrısında bulundu.

Molla Ahtar Mansur, önceki lider Molla Ömer’in sağken kendisine tüm yetkilerini verdiğini ve onun talimatı üzerine liderlik yaptığını belirterek, örgütün birlik mücadelesini ne pahasına olursa olsun sürdüreceğini açıkladı.

Öte yandan Hakkani şebekesinin kurucusu Celalettin Hakkani’nin de öldüğü yönündeki iddia, Taliban tarafından reddedildi. Hakkani’nin oğlu Siracettin Hakkani, Taliban’a yeni lider seçilen Molla Mansur’un yardımcılarından biri olmuştu.

Amerika’nın Sesi ve diğer haber kuruluşlarına Peştu dilinde gönderilen yazılı açıklamada, Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, Celalettin Hakkani’nin rahatsızlık geçirdiğini doğruladı, ancak tamamen iyileştiğini belirtti.

BU HABERLER DE VAR!

Taliban’dan elindeki Amerikalı ve Avustralyalı esirler ile videolu mesaj!

Taliban’ın Çarşamba günü yayınladığı videoda Amerikalı ve Avustralyalı esirler gösterildi. Videoda Taliban unsurlarının yanında Amerika’ya …

Pakistan Talibanı’ndan yeni operasyon görüntüleri (Video)

Afganistan İslam Emirliği (Taliban)’ın Pakistan kolu olan Tehrik-i-Taliban Pakistan, Veziristan’ın kuzeyinde Pakistan Ordusu’na yönelik gerçekleştirdiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir