Çarşamba, 28 Haziran 2017

Savaştan Beslenen 10 Şirket…

Dünyada, bir çok insanın hayatını kaybettiği ve ardında binlerce gözü yaşlı insanın kaldığı savaş ortamından faydalanarak, kar yapan şirketlerde bulunuyor.

2011 yılında dünya çapında savaştan kar sağlayan 100 şirketin toplam olarak askeri malzeme ve silah satışından 410 milyar kar yaptığı belirtiliyor. Listenin başında bulunan 10 şirket ise, yaşanan savaş ortamının sayesinde 208 milyar dolar kazanç elde etti.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, askeri malzeme ve silah satışından kar eden şirketlerin başında ABD’li şirketler geliyor.

SIPRI raporuna göre bunun en büyük nedeni ise ABD’nin askeriyeye ayırdığı yüksek meblalı bütçe. Amerika’nın savunmaya ayırdığı bütçe miktarının 2000 yılında yaklaşık olarak 300 milyar dolar, 2011 yılında ise 700 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Enstitü tarafından yayınlanan listenin ilk 10’u arasında kalan şirketler arasında dikkat çeken bir isim Finmeccanica. Bu isim HOllanda’da Fyra trenleri ile anılmaya başladı. Mali sıkıntı içinde olduğu belirtilen İtalyan firması, sorunu trenlerin de sahibi.

Şirket adı İşletme alanı Bulunduğu yer
Lockheed Martin Uçak Üreticisi ABD
Boeing Havacılık ve Uzay Şirketi ABD
BAE Systems Savunma, güvenlik ve havacılık İngiltere
General Dynamics Savunma Konglomera ABD
Raytheon Savunma ve teknoloji şirketi ABD
Northrop Grumman Gemi Yapımcısı ABD
EADS Havacılık, uzay ve savunma konsorsiyumu ABD
Finmeccanica Havacılık Grubu İtalya
L-3 Communications İstihbarat, gözetleme ve keşif şirketi ABD
United Technologies Sanayi konsorsiyumu ABD

BU HABERLER DE VAR!

Panama skandalında yeni gelişme

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi editörü Frederik Obermaier, Berlin’de Yabancı Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazetecilere dünya gündemini …

Al Risale : ”Türkistan Dağları ” 3. Bölüm

  Suriyeli muhalifler tarafından çıkartılan Al Risale dergisi 2. sayısıyla okurları ile buluştu . 1. …